برگزاری شورای اداری استان با حضور رئیس ستاداجرایی فرمان امام(ره)/ تصاویر

شورای اداری استان با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مدیر بنیاد برکت و جمعی از همراهان آنان در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

به گزارش افتونیوز، آیت الله ملک حسینی نماینده ولی فقیه در استان، زارعی نماینده بویراحمد و دنا و هاشمی پور نماینده کهگیلویه بزرگ نیز در شورای اداری استان حضور یافتند.

بیش از ۲۷هزار نفر بیکار در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست گفت: جمعیت بیکار کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۲۷هزار نفر است.

سید موسی خادمی افزود: حتی سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی بنیاد برکت در این استان منجر به ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری می‌شود و می توان با کارهای کوچک آثار بزرگی خلق کرد.

وی با اشاره به اقدامات خوب بنیاد برکت در استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بنیاد برکت طی یکی دو سال اخیر اقدامات خوبی در استان انجام داده است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: استان در گذشته به دنبال تفاهم‌نامه با دستگاه‌های غیر‌دولتی بود و‌ استفاده از ظرفیت این گونه نهاد‌ها مانند بنیاد برکت در دستور کار بود.

خادمی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی یکی از چاره‌ها و راه‌حل‌هایی است که می‌تواند منجر به رفع مشکلات و بهبود وضعیت شود.

وی ادامه داد: بنیاد برکت علاوه بر احداث طرح‌های عمرانی و فعالیت در حوزه‌های فرهنگی در زمینه ایجاد اشتغال مشارکت دارد و کهگیلویه و بویراحمد در این مورد هم جزو استان‌های هدف است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در گذشته تفاهم‌نامه‌هایی با دستگاه‌های مختلف منعقد می‌شد که برخی از آنها اجرایی نمی‌شد اما تفاهم‌نامه بنیاد برکت اجرایی شد و افتتاح مساجد و مدارس به همت این بنیاد، شاهد و گواه توجه بنیاد برکت به استان است.

خادمی تاکید کرد: قرار است بنیاد برکت یکی از مناطق محروم استان را در دست بگیرد و از صفر تا ۱۰۰ کار را در این منطقه انجام خواهد شد.

وی با اشاره به توجه استان به ایجاد اشتغال خرد، گفت: سرمایه‌گذاری بنیاد برکت در حوزه‌های کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری می‌توان منجر به اشتغال شود و که بنیاد در این بخش‌ها ورود پیدا کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به وجود جمعیتی بیکار بیش از ۲۷ هزار نفری در استان اضافه کرد: سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی در این استان منجر به ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری می‌شود.

اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات کشور است

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: تنها راه نجات کشور اقتصاد مقاوتی است و برای تحقق آن راهی جز اینکه مردم را فعال کنیم، وجود ندارد.

محمد مخبر در نشست شورای اداری استان افزود: امروز کشور نیاز به یک نهضت اشتغال زایی دارد.
وی با اشاره به ظرفیت‌هایی که در کشور برای اشتغال و تولید وجود دارد، بیان کرد: نباید با وجود این ظرفیت‌ها وضعیت کشور ما این چنین باشد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خاطرنشان کرد: برای نمونه یکی از بزرگترین ظرفیت‌های کشور در تولید صنایع دستی، پسته و زعفران است که در این خصوص عملکرد قوی نداشته‌ایم.

مخبر با بیان اینکه بیش از ۹۵درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود، تصریح کرد: بیش از ۷۵درصد این میزان تنها در دو استان محروم و فقیر خراسان شمالی و خراسان جنوبی تولید می شوند اما در همین زمینه هم نتوانسته‌ایم کمکی به اشتغال‌زایی کنیم. در این استان‌ها فولاد احداث می‌شود در حالی که باید متناسب با وضعیت استان‌ها طرح‌ها و برنامه‌هایی ایجاد شود.

وی ادامه داد: ظرفیت بالایی در صنایع دستی برای صادرات ۲۵ تا ۲۶ میلیارد دلاری داریم و باید تلاش بیشتری در کشور صورت گیرد، تا بتوانیم وضعیت کنونی را تغییر دهیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد هم ظرفیت‌های بیشماری دارد اما از ان استفاده بهینه نشده است، عنوان کرد: این استان در تولید آب و نفت در کشور جز اولین‌ها به شمار می‌رود، اما استفاده درست و صحیحی از این ظرفیت‌ها نشده است.

مخبر با اشاره به اینکه آبهای روان استان کهگیلویه و بویراحمد بعد از استان خوزستان در جایگاه دوم قرار دارد، تاکید کرد: این استان با توجه ظرفیت ها و پتانسیلهای خود استانی نیست که بیکاری در آن باشد.

وی افزود: گاز، جنگل، مراتع، کوه، نفت و آبهای روان استان کهگیلویه و بویراحمد از آن استانی استثنایی ساخته است و باید در استان یک بسیج عمومی شود تا از ظرفیتهای آن به نحو احسن استفاده شود.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد حرف از نرخ بیکاری ۱۳ درصدی و حتی گاه تا ۱۷ و ۲۰ درصدی زده می‌شود که باید در یک برنامه سه ساله که در عرض ۳ ماه با همکاری ستاد اجرایی امام(ره) و مسئولان استانی تدوین می‌شود، کاری کنیم که در عرض سه سال ۵ تا ۶ درصد این نرخ بیکاری را کاهش دهیم.

مخبر خاطرنشان کرد: امروزه باید تمام مسئولان و دلسوزان نظام نقشی در کشور داشته باشند تا بتوانیم بحث اشتغال را در کشور حل کنیم و با حل کردن بحث اشتغال در کشور موضوع فقر حل می شود.

وی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه دهه فجر اضافه کرد: اصل کار مشارکت و توانمند ساختن مردم است و نظام اسلامی باید بار دیگر شخصیت، خویشتن داری، دشمن ستیزی، مردم دوستی، توکل، امید و ستم ستیزی امام خمینی(ره) را برای مردم به ویژه جوانان و نوجوانان مرور کنیم.

امضای تفاهم نامه ۳۰۰۰میلیارد ریالی بنیاد برکت در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل بنیاد برکت از امضای تفاهم نامه همکاری اقتصادی و سرمایه گذاری به میزان افزون بر سه هزار و ۲۰۰میلیارد ریال در بخش های بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و استانداری کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

عارف نوروزی در نشست شورای اداری استان افزود: بر اساس این تفاهم نامه دو طرفه بیش از ۵۹۹ طرح اقتصادی و زیربنایی برای رفع محرومیت در کهگیلویه و بویر احمد اجرا و حدود ۵۵۰۰ فرصت شغلی در این استان ایجاد خواهد شد.
وی بیان کرد: ساخت ۱۷مدرسه در قالب ۸۰کلاس درس با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان، مشارکت در احداث هفت مرکز و پایگاه بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و بهسازی و آسفالت ۵۰ کیلومتر راه روستایی با اعتبار حدود ۲۳میلیارد تومان از جمله تعهدات این بنیاد در این تفاهم نامه است.

مدیرعامل بنیاد برکت خاطرنشان کرد: همچنین طرح آبرسانی به ۱۷ روستای دارای مشکل کم آبی با اعتباری افزون بر ۱۹میلیارد تومان، ساخت دو دهنه پل در مسیر جاده های روستایی با سرمایه گذاری حدود چهار میلیارد تومان و ساخت دو باب کتابخانه به میزان ۸۰۰ مترمربع و اعتبار پیش بینی شده میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان از دیگر تعهدات ایجاد شده بنیاد برکت در این تفاهم نامه دو جانبه است.

نوروزی تصریح کرد: بنیاد برکت تاکنون افزون بر۷۰ طرح زیربنایی و اقتصادی با حجم سرمایه گذاری ۸۷۰ میلیارد ریال در مناطق محروم کهگیلویه و بویراحمد اجرا کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین بر اساس این تفاهم نامه ۱۶ طرح با سرمایه گذاری ۱۳۳میلیارد تومان و میزان اشتغالزایی ۷۷۶ نفر در شهرستان های باشت و گچساران، ۳۲ طرح با ۹۴میلیارد تومان و اشتغالزایی ۵۴۹ نفر در شهرستان های بویراحمد و دنا و ۲۶ طرح با اعتباری حدود ۶۶ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۳۰۵ نفر نیز در حوزه کهگیلویه بزرگ اجرایی خواهد شد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری-تحلیلی افتونیوز محفوظ است. استفاده از مطالب افتونیوز تنها با ذکر منبع مجاز است