افتونیوز _ ین روزها که از همه‫گیری ویروس کرونا و افزایش آمار مبتلایان در رنج و نگرانی هستیم پرهیز از تجمعات از مهم ترین پیشگیری های این بیماری ناشناخته است تا با توجه به سرعت انتشار و سرایت این بیماری با آماجی از مبتلایان و درنتیجه ناتوانی سیستم درمانی و وقوع بحران مواجه نباشیم. حال […]

افتونیوز _ ین روزها که از همه‫گیری ویروس کرونا و افزایش آمار مبتلایان در رنج و نگرانی هستیم پرهیز از تجمعات از مهم ترین پیشگیری های این بیماری ناشناخته است تا با توجه به سرعت انتشار و سرایت این بیماری با آماجی از مبتلایان و درنتیجه ناتوانی سیستم درمانی و وقوع بحران مواجه نباشیم.
حال در این میان یکی از بزرگ‫ترین این تجمعات یعنی برگزاری کنکور سراسری برای بیش از یک میلیون دانش‫آموز در جای جای این کشور، محل مناقشه و حتی دعواهای سیاسی شده است. در زمان وزارت آقای بطحایی وزیر وقت آموزش و پرورش، جهت مافیای کنکور که سود کلان از این طریق کسب می کنند و عدم نظارت و مقابله، از وزیر وقت در صحن علنی مجلس دهم سوال کردیم و به جهت عدم اقناع نمایندگان از پاسخ، وزیرکارت زرد از نمایندگان مجلس دهم کرفت و در اعطای رای اعتماد به آقای حاجی میرزایی نیز که پس آقای بطحایی، برمسند وزارت آموزش و پرورش تکیه زدند، قول تعیین تکلیف این موضوع را گرفتیم. اما هیچ عزم جدی برای مبارزه با این مافیا مشاهده نمی‫شود. چه بسا با حذف کنکور که همین مافیا و موسسات آزاد آموزشی تقویت کنکور، بزرگ‫ترین مانع آن است، هم اکنون با چنین مشکلاتی از یک سو و از سوی دیگر با اضطراب روحی و روانی فرزندان این مرز و بوم و خانواده آنان که به اندازه کافی از برگزاری کنکور در نگرانی هستند، مواجه نمی‫شدیم. حال موضوع کرونا و وعده های متزلزل برگزاری و عدم برگزاری آن نیز بر معضلات و مشکلات ریز و درشت خانواده و جامعه افزوده و اضطراب و نگرانی ایشان را دوچندان کرده است‫.


برگزاری کنکور سراسری همانند بسیاری کشورها می بایست حذف شود و موارد دیگر مانند معدل و ارزشیابی درسی و ملحوظ داشتن سوابق تحصیلی دانش‫آموزان – اگر نه در همه رشته‫ها – اما در بسیاری موارد، می‫توان معیار و ملاک قرار گیرد و در این چند ماه بهترین فرصت بود تا این تصمیم خداپسندانه اتخاذ شود. اما همچنان مافیای کنکور اجازه تصمیم گیری درست به مسئولان امر نمی‫دهد. حال باید گفت اگر نتوانسته‫اید یک بار برای همیشه تعیین تکلیف کنید، لااقل در این برهه حساس تصمیم سریع و قاطع بگیرید و اجازه ندهید، برگزاری کنکور به محل مناقشه تبدیل شود.
تصور اینکه برگزاری این تجمع سراسری چه نتایج فاجعه باری می‫تواند داشته باشد، به چالشی میان مسئولان و حتی مردم و خانواده‫های دانش‫آموزان تبدیل شده است چرا که عده‫ای خواهان برگزاری به جهت تعیین تکلیف زودتر و رفع اضطراب از فرزندان هستند و برخی دیگر نگران سلامتی جسمانی ایشان. درنهایت باید گفت زودتر تصمیم‫گیری کنید و در این خصوص به قطعیت، موضع خود را اعلام کنید اینکه دانش‫آموزان و خانواده‫های آنها امروز از دولت بشنوند، برگزار می‫شود و فردا از مجلس خبر تصویب دوفوریت عدم برگزاری منتشر شود، جز نگرانی، سردرگمی، اضطراب و استرس ارمغان دیگری همراه ندارد. بنابراین زودتر نتیجه قطعی باید اعلام شود و چنانچه تصمیم به برگزاری باشد باید با اجرای قوی و سختگیرانه پروتکل‫های بهداشتی همراه باشد تا شاهد افزایش آمار مبتلایان و بروز معضلات و نگرانی‫های بیشتر در میان فرزندان و آینده سازان کشور، خانواده‫ها و جامعه نباشیم.

ابتکار