افتونیوز _ مجلس یازدهم نیامده طرح سوال از رئیس‌جمهور را پیش کشید. پیش از این در سال‌های گذشته اگر چنین شرایطی حاکم می‌شد عده‌ای در مجلس دهم با محوریت علی لاریجانی شرایطی فراهم می‌کردند که این طرح عملی نشود یا اساسا طراحان انصراف دهند. اما از شانس دولت مجلس یازدهم به ریاست قالیباف روی کار […]

افتونیوز _ مجلس یازدهم نیامده طرح سوال از رئیس‌جمهور را پیش کشید. پیش از این در سال‌های گذشته اگر چنین شرایطی حاکم می‌شد عده‌ای در مجلس دهم با محوریت علی لاریجانی شرایطی فراهم می‌کردند که این طرح عملی نشود یا اساسا طراحان انصراف دهند. اما از شانس دولت مجلس یازدهم به ریاست قالیباف روی کار آمده و نمایندگان مصرند که نسبت به عملکرد دولت در حوزه اقتصادی به‌خصوص قیمت لجام‌گسیخته ارز، سکه، طلا و مایحتاح عمومی مردم از رئیس‌جمهور پاسخ بخواهند. موسوی‌لارگانی طراح سوال از رئیس‌جمهور می‌گوید: «متاسفانه دولت برنامه مدونی برای حل مشکلات موجود اقتصادی ندارد و باید به خاطر این سوءتدبیر، در مجلس احضار شده تا به وکلای ملت پاسخگو باشد. ما موضوع سوال از رئیس‌جمهور را در مجلس به جریان انداخته‌ایم تا بر این اساس رئیس‌جمهور به مجلس و نمایندگان مردم پاسخ دهد که چه برنامه‌هایی برای حل مشکلات اساسی کشور داشته و دارد.»
عملکرد دولت؛ نارضایتی مردم
میزان نارضایتی مردم از روند موجود وضعیت اقتصادی و معیشتی بالا رفته است. چنانکه جریان حامی و بسیاری از چهره‌های سیاسی و اقتصادی نیز بر این موضع صحه می‌گذارند. آنچه در صحنه عمل مشاهده می‌شود گویا زمام امور و عنان کار از دست دولت و مردانش رها شده است. گرانی افسارگسیخته از یک‌سو، بحث بالا رفتن لجامگسیخته نرخ ارز، سکه، خودرو و تنگناهای اقتصادی مردم مسائلی است که نمی‌توان به‌راحتی از آنها گذشت. دولت روحانی که در دولت نخست یکی از برگ برنده‌اش کنترل تورم بود این برگ را نیز از دست داده و اکنون تورم به‌طور رسمی ۴۰ درصد است. کمتر از یک سال دیگر به پایان دولت دوازدهم باقی مانده اما هیچ‌ یک از وعده‌های برای اصلاح روند تورمی محقق نشد. البته نباید این مهم را از قلم انداخت که دولت تقریبا هیچ سخنی در توجیه این اوضاع غیر از بیان شرایط سخت تحریمی ندارد که البته واقعیت دارد؛ از این رو است که با همه انتقادات نباید همه تقصیرها را گردن دولت انداخت. هر چند ماجرای انفعال و ناکارآمدی برخی ارکان دولت امری است که نمی‌توان از آن چشم پوشید. در این بین طبیعی است که مجلس اصولگرا بخواهد رئیس‌جمهور را از پاستور به بهارستان بکشد و او را مورد سوال قرار دهد. طرح سوال اگر اساسا محمل و فرصتی برای اثرگذاری داشته باشد نباید بهانه‌ای باشد برای کشمکش و دعوای اهالی قدرت با یکدیگر. چرا که از تنور دعوای نانی همچون گذشته برای مردم گرم نمی‌شود. مجلسی‌ها اگر در تصمیم خود برای انجام اقداماتی به نفع طبقات پایین‌تر قاطع و مصمم هستند باید بدون ملتهب کردن روابط دو قوه، سیاسی شدن ماجرا و تسویه‌حساب، دولت را وادار به اقدامات سریع و فوری در این زمینه‌ها کنند و البته از هیچ کمکی نیز دریغ نکنند تا هیچ بهانه‌ای برای اقدامات موثر فوری در دست نباشد. گرچه باید این را نیز در نظر گرفت که این دولت فقط یک سال فرصت دارد.
سوال از رئیس‌جمهور کلید خورد
طراح طرح سؤال از رئیس‌جمهور درباره مسائل اقتصادی کشور، از تدوین طرح سؤال از رئیس‌جمهور به دلیل مشکلات موجود اقتصادی کشور خبر داد و اظهار داشت: موضوع ازهم‌گسیختگی اوضاع بازار مسکن، خودرو و تورم عجیب و غریب و همچنین افزایش قیمت روزانه طلا و مشکلات ارزی در کشور باعث شد تا ما طرح سؤال از رئیس‌جمهور را در مجلس کلید بزنیم. فارس نوشت، حجت‌الاسلام ناصر موسوی لارگانی گفت: متاسفانه دولت برنامه مدونی برای حل مشکلات موجود اقتصادی ندارد و باید به خاطر این سوءتدبیر، در مجلس احضار شده تا به وکلای ملت پاسخگو باشد. وی افزود: ما موضوع سؤال از رئیس‌جمهور را در مجلس به جریان انداخته‌ایم تا بر این اساس رئیس‌جمهور به مجلس و نمایندگان مردم پاسخ دهد که چه برنامه‌هایی برای حل مشکلات اساسی کشور داشته و دارد. متن طرح سؤال از رئیس‌جمهور درباره مسائل اقتصادی کشور از جمله ازهم‌گسیختگی بازار مسکن، خودرو، تورم، مشکلات ارزی و افزایش قیمت روزانه طلا خطاب به هیات‌رئیسه مجلس به شرح زیر است: با عنایت به مفاد اصل ۸۸ قانون اساسی و مواد ۲۱۰ و ۲۱۱ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس بدین وسیله سوالات اینجانبان در پنج محور ذیل از آقای حسن روحانی رئیس‌جمهور محترم برای طی فرایند رسیدگی، ارجاع به کمیسیون تخصصی و ارائه پاسخ در صحن علنی مجلس در اولین فرصت ممکن تقدیم می‌گردد.
محور‌های سوال
در محور های سوال نمایندگان از رئیس‌جمهور آمده است: ۱- چرا و به چه دلیل قیمت‌های ارز خارجی به‌سرعت در حال افزایش و ارزش پول ملی در حال کاهش است؟ ۲- علت ازهم‌گسیختگی اوضاع بازار مسکن، خودرو و تورم عجیب و غریب چندصد درصدی بازار مسکن چیست و چرا دولت طی هفت‌سال گذشته هیچ اقدام جدی برای تامین مسکن مردم و کنترل قیمت و کیفیت خودرو انجام نداده است؟ ۳- در کجای برجام اشتباه استراتژیک مرتکب شدید که آمریکا بدون کوچک‌ترین هزینه از این توافق خارج و اروپا هم با پررویی تمام همچنان خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران است، بدون آنکه خود به تعهداتش عمل کند، حتی در حد عملیاتی کردن طرح حقیرانه اینستکس.
آرمان ملی