تحریریه افتونیوز؛ عدل هاشمی پور و غلام محمد زارعی ماههای پایانی نمایندگی خود را سپری می کنند، با نگاهی واقع‌بینانه و منطقی انتظار میرود هر دو سعی در ارائه گزارش دقیق از عملکرد خود در چهار سال اخیر داشته باشند تا علاوه بر شفافیت کارنامه، بستر و زمینه ارزیابی و آنالیز کارنامه آنها میسر شود، […]

تحریریه افتونیوز؛

عدل هاشمی پور و غلام محمد زارعی ماههای پایانی نمایندگی خود را سپری می کنند، با نگاهی واقع‌بینانه و منطقی انتظار میرود هر دو سعی در ارائه گزارش دقیق از عملکرد خود در چهار سال اخیر داشته باشند تا علاوه بر شفافیت کارنامه، بستر و زمینه ارزیابی و آنالیز کارنامه آنها میسر شود، البته بدیهی ست که غلامرضا تاج گردون نیز از چنین امری مبرا نیست.
بی شک هر نماینده یا مدیری دارای نقاط مثبت و منفی در روزومه کاری خود می باشد، فارغ از این، سابقه چهره های سیاسی در استان نشان میدهد بعد از هر دوره نمایندگی همواره چالش ها و بحث های مختلفی در فضاهای سیاسی و اجتماعی در مورد عملکرد نمایندگان صورت میگیرد که لزوم چنین گزارشی را چند برابر می کند،

در سالهای اخیر یا چنین گزارش های صورت نگرفته یا اگر انجام گرفته سرشار از غلو و اغراق غیرواقعی بوده که با واقعیات فرسنگ ها فاصله داشته است، با این وجود هاشمی پور و زارعی بعنوان دو نماینده به حقوق اجتماعی شهروندان احترام گذاشته و بصورت دقیق و متقن عملکرد خود را در عرصه عمومی ارائه دهند
انتظار میرود در چنین گزارشی خود نمایندگان منصفانه به نقد و ارزیابی عملکرد خود در حوزه‌های مختلف پرداخته و حتی نقد های دیگران را در گزارش مورد نظر بگنجاند.
این جنس اقدامات چنانچه با رعایت جوانب مختلف صورت گیرد، نتایج خوبی را می‌تواند به دنبال داشته باشد. از جمله اینکه زمینه‌های برنامه‌ریزی مناسب و تلاش‌های بیشتر برای رفع مشکلات و ارتقای کمی و کیفی امور فراهم می‌‌شود.

این موضوع در سطح استان نیز با توجه به اهداف پیش رو و اولویت‌های تعریف شده در بخش‌های گوناگون، از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت تحقق، می‌توان به رفع موانع توسعه امیدوار شد.

بدون تردید هر یک از شهرستان ها و برنامه‌هایی را در ۲ سطح خرد و کلان دنبال می‌کنند که در بازه زمانی چهارساله نیز باید در حد انتظار محقق و اجرایی شده باشد. هرچند نباید موانع و مشکلات هر حوزه را نیز نادیده گرفت، اما آنچه مهم است در ارزیابی‌ها از عملکرد چهارساله باید به میزان تحقق اهداف مورد نظر توجه شود و اینکه چه گام‌های مؤثری در جهت رشد و توسعه برداشته شده است.

چنین گزارشی سبب شده نماینده بعدی نیز به هوشیار خواهد بود در میان حجم عظیم رسانه ها باید پاسخگو بوده و عملکرد خود را گزارش دهد، و علاوه براین مزیت دیگر این اقدام سواستفاده و بهره برداری نکردن از عملکرد نمایندگان کنونی توسط افرادی است که در اینده به تصدی نمایندگی می رسند چرا که بسیار مشاهده شده طرح های که توسط نمایندگان گذشته انجام گرفته یا توسط دولت به انجام رسیده توسط نمایندگان فرصت طلب مصادره میشود.

به طور قطع قضاوت‌های عمومی در این خصوص نیز با توجه به شرایط و امکانات قابل دسترس در هر بخشی و موانع و مشکلات موجود آن بخش خواهد بود که در این صورت میزان موفقیت‌ها و کارها و اقدامات اثربخش مدیران بهتر مشخص می‌شود. ضمن اینکه ضعف‌ها و کاستی‌ها را نیز در چنین شرایطی بهتر می‌توان شناسایی کرد.

گزارش دقیق و منطبق بر آمار و ارقام درست از سوی مدیران ضمن اینکه نوعی پاسخگویی به مطالبات عمومی است، از جهتی دیگر نیز حایز اهمیت است و آن مشخص شدن موانع و مشکلات است که چنانچه با نگاه واقع‌بینانه‌ای به آنها پرداخته شود و مدیران به استقبال نقدها رفته و ضعف‌ها و کاستی‌های خود را بپذیرند، زمینه برای تقویت نقاط قوت و جبران کاستی‌ها و ضعف‌ها فراهم شده و برنامه‌ریزی برای آینده را آسان‌تر می‌سازد.

در مجموع گزارش‌دهی به مردم از عملکردها و اقدامات، اصلی مهم در یک نظام مردم‌سالار است و یکی از لوازم و شرایط پاسخگویی به افکار عمومی ارائه گزارش‌های دقیق به مردم و به دنبال آن استقبال از نقدهای سازنده و مفید است. موضوعی که همواره باید مورد توجه قرار گیرد.