تحریریه سیاسی افتونیوز؛ گفت و شنود ها از دیرباز در تحلیل های انتخاباتی مهم و قابل اعتنا بوده اند، به گونه ای که در گذشته هر اندازه تیم تبلیغات یک کاندید فعال تر بود و شایعات و حواشی انتخاباتی را به سود خود نشرمیدادند امکان موفقیت آنها نیز بیشتر میبود. امروز علاوه بر دیالوگ های […]

تحریریه سیاسی افتونیوز؛
گفت و شنود ها از دیرباز در تحلیل های انتخاباتی مهم و قابل اعتنا بوده اند، به گونه ای که در گذشته هر اندازه تیم تبلیغات یک کاندید فعال تر بود و شایعات و حواشی انتخاباتی را به سود خود نشرمیدادند امکان موفقیت آنها نیز بیشتر میبود.
امروز علاوه بر دیالوگ های رودرو در و مستقیم روزانه حجم عظیمی از اظهار نظر های انتخاباتی در فضای رسانه و گفت و گوهای مجازی تولید و نشر داده میشوند و بی پرده در فرآیند یارگیری های انتخاباتی بسیار اثرگذارند.
حال در این مجال قصد داریم بر اساس گفت و شنودهای انتخاباتی فضای انتخاباتی استان را تحلیل و ارزیابی کنیم.
در سه حوزه انتخاباتی به نحوی تنور انتخابات گرم شده است، از ابتدای اعلام احراز صلاحیت ها برخی افراد خیلی زود گزینه مطلوب و دلخواه خود را انتخاب کردند اما جمع کثیری که غالبا وابسته به جمعیت فکری اصلاح طلبان اند همچنان منتظر ۱۲بهمن خواهند ماند.
در بویراحمد و دنا ابتدا (محمدبهرامی) تنها تایید صلاحیت شده اصلاح طلبان بود ولی با اضاف شدن محمدعلی وکیلی به کاندیدای تایید صلاحیت شده بعید نیست وی در طی روزهای آینده راهی بویراحمد شود اگر چنین اتفاقی رخ دهد به احتمال فراوان با کنار رفتن بهرامی به سود وکیلی اولین موج جدی انتخاباتی ایجاد خواهد شد.
سیدباقر و هواداران ا این روزها همچنان در انتظار بازگشت اردوان ایزدپناه و یا شاپور رمضانی به صحنه انتخابات هستند و لاجرم تا ۱۲ بهمن منتظر خواهند ماند اما در صورت عدم تایید صلاحیت کاندیدای نامبرده مشخص نیست چه تصمیمی اتخاذ خواهند کرد اما چناچه مشخص است دیگر به سمت زارعی نخواهند رفت.
مهدی روشنفکر از مدعیان اصلی انتخابات که در این دوره ژست تا حدودی فراجناحی به خود گرفته و آرام آرام خود را زیر چتر اصولگرایان خارج ساخته است و با پایگاه رای ثابت خود آماده انتخابات است، منتظریان نیز که به هوای حمایت هدایت خواه و دوستان اش به صحنه آمده است با اقبال چشم گیری رو به رو نشده است و بنظر میرسد به سرنوشت فرخیانی دچار شود. ستار هدایت خواه نیز با وجود همه تلاش ها نتوانست در لیست اصولگرایان در مرکز قرار گیرد این روزها در یک سکوت خبری به سر میبرد اما همچنان نمیتوان فرضیه بازگشت وی به بویراحمد را نادیده گرفت.
در یک تحلیل کلی امکان دوئلی غیر گفتمانی میان روشنفکر و زارعی میرود اما بازگشت وکیلی و بازگشت رمضانی یا ایزدپناه احتمالا برخی معادلات بهم میریزد و انتخابات رنگ و بوی جناحی و جریانی به خود گیرد.
در کهگیلویه تا قبل از اعلام تاییدصلاحیت ها (رضا دهبانی پور) با حمایت محمود منطقیان وضعیت مطلوبی داشت و آرای در حال رشدی داشت اما با ردصلاحیت دهبانی و کامرانی فعلا بیرون از گود منتظر تایید صلاحیت مانده اند.
بسیاری از اصلاح طلبان در کهگیلویه این روزها در آزمون وفاداری قرارگرفته اند‌ و باید دید چه کسانی تا آخرین لحظه در کنار اصلاح طلبان در صحنه خواهند ماند،
عدل هاشمی و محمدموحد این روزها رقابت تنگاتنگ و نزدیک بهم را سپری می کنند و هر گونه اظهار نظر قطعی برتری یکی بر دیگری تاحدودی غیردقیق خواهد بود اما برخی تحرکات اخیر هاشمی و جلسه با برخی طوایف وضعیت وی را نسبت به چندهفته قبل تر تقویت کرده است اما در یک تحلیل کلی هر دو وضعیت نزدیک بهم دارند، نکته تعیین کنند آنجاست باید دید ۳۰هزار رای دوره قبلی کامرانی به سبد چه کسی واریز خواهد شد، بنظر میرسد با توجه به نزدیک منطقه ای و قومی موحد به این سبدآرا وی حساب ویژه ای روی آن باز کرده است و احتمالا حاضر است برای تصاحب آن راهکارهای را بیااندیشد،
در گچساران و باشت همچنان غلامرضا تاجگردون بواسطه کاریزمای و قدرت نفوذ شخصی شرایط بسیار خوبی برخوردار است، اما سیدقدرت حسینی که چهره شناخته شده و بااخلاقی محسوب میشود با تمام قوا در صحنه حاضر شده است، در این میان جوانترها مانند زینل زاده و عسکریان نیز وارد کارزار شدند که عسکریان نتونست از فیلتر احرازصلاحیت ها عبور کند اما زینل زاده با عبور از فیلتر شورای نگهبان در صحنه مانده است و احتمالا خود را نه برای پیروزی در این دوره بلکه برای دوره آینده و گچساران پساتاجگردون آماده می کند و در این انتخابات بیشتر به دنبال کسب بدنه اجتماعی و سیاسی است.
در یک جمع بندی نهایی تحلیل های انجام گرفته براساس شواهد میدانی و گفت و شنودهای مجازی ست و در گچساران نتیجه انتخابات و پیروزی تاجگردون قابل پیش بینی تر از دو حوزه کهگیلویه و بویراحمد و دنا خواهد بود.