این روزها از گوشه و کنار استان کهگیلویه وبویراحمد شاهد حرکت موج خروشان مردم عاشق و دوستدار اهل بیت (ع) برای شرکت در پیاده‌روی عظیم اربعین هستیم که به توصیه و فعالان حوزه بهداشت و درمان استان ، با توجه به شمار بالای شرکت کنندگان در این اجتماع عظیم حسینی و مسیر طولانی پیاده‌روی، باید شرکت کنندگان […]

این روزها از گوشه و کنار استان کهگیلویه وبویراحمد شاهد حرکت موج خروشان مردم عاشق و دوستدار اهل بیت (ع) برای شرکت در پیاده‌روی عظیم اربعین هستیم
که به توصیه و فعالان حوزه بهداشت و درمان استان ، با توجه به شمار بالای شرکت کنندگان در این اجتماع عظیم حسینی و مسیر طولانی پیاده‌روی، باید شرکت کنندگان در این راهپیمایی به ویژه بیمارانی با سابقه ناراحتی های قلبی، تنفسی، پوستی، فشار خون، چربی، دیابت و سایر موارد نسبت به مساله سلامت خود توجه ویژه داشته باشند تا بتوانند بدون ایجاد ناراحتی برای خود و اطرافیان، از برکات معنوی این سفر بهره مند شوند.

سرپرست فوریتهای پزشکی استان گفت: به بیماران قلبی و کسانی که سابقه ناراحتی قلبی داشته اند، توصیه می کنیم از پیاده روی اجتناب کنند.

محسن جلیل در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این افراد در صورت شرکت در پیاده روی اربعین باید تمام داروهای خود را به همراه داشته و در صورت درد قفسه سینه، در اسرع وقت به نیروهای اورژانس اطلاع دهند.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر ضرورت توجه ویژه بیماران قلبی افزود: داشتن داروهایی همچون داروهای زیرزبانی برای بیماران قلبی بسیار حائز اهمیت است و نباید نسبت به این مساله سهل انگاری شود.

جلیل گفت: توصیه می‌شود بیمارانی که به بیماری‌های مزمنی همچون دیابت و فشار خون مبتلا هستند، قبل از عزیمت به کشور عراق و شرکت در مراسم پیاده روی اربعین، به پزشک خود مراجعه کرده و با اجازه پزشک خود در این سفر حضور یابند.

سرپرست اورژانس استان نیز گفت: افرادی که دچار بیمارهای حاد قلبی و تنفسی هستند، کودکان، کهنسالان و دیگر گروه‌های پرخطر و آسیب پذیر استان که قصد شرکت در پیاده روی عظیم اربعین حسینی را دارند، قبل از خروج از مرز، واکسن آنفلوآنزا را با رعایت زنجیره سرما از داروخانه های مجاز تهیه و تزریق کنند.

جلیل در گفت و گو با خبرنگاران رعایت بهداشت فردی را یکی از نکات مهم در پیاده ‌روی اربعین دانست و افزود: شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و صابون جهت جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های عفونی به ویژه بیماریهای تنفسی همچون آنفلوآنزا الزامی است و تا حدامکان باید از روبوسی و دست دادن پرهیز شود.

وی با اشاره به شرایط خاص بیماران دیابتی، خاطرنشان کرد: بیماران دیابتی باید در صورت ایجاد هرگونه زخم در پاهایشان، سریعا به مراکز بهداشتی در طول مسیر مراجعه کنند تا دچار زخم دیابتی نشوند و این بیماران باید به طور مرتب پاهای خود را شست.