به نام خداوند قادر متعال نخبه کشی بلای جان توسعه استان وحتی شهرستان ها اکثر کارشناسان مشکل ساختاری در حوزه های مختلف را یکی از عوامل یا عامل اصلی عدم توسعه یافتگی و یا حتی فساد های گسترده ارزیابی می کنند. یکی از مشکلات ساختاری این است که به جای برنامه محور بودن فرد […]

 

به نام خداوند قادر متعال

نخبه کشی بلای جان توسعه استان وحتی شهرستان ها

اکثر کارشناسان مشکل ساختاری در حوزه های مختلف را یکی از عوامل یا عامل اصلی عدم توسعه یافتگی و یا حتی فساد های گسترده ارزیابی می کنند.

یکی از مشکلات ساختاری این است که به جای برنامه محور بودن فرد محور هستیم.
فرد محور بودن به این معناست که اگر فردی در مسندی قرار گرفت اگر توانائی لابی ، ارتباط و ….داشت می‌تواند موفق باشد و اگر توانائی نداشت وضعیت دچار روزمرگی می شود چون برنامه ای نیست که سرعت نامتعارف فرد قوی را طبق برنامه متوقف و فرد ضعیف را طبق برنامه به حرکت در بیاورد و تعادل ایجاد کند..

دراین شرایط هر استانی بیشتر قدر نخبگان خود را دانست بیشتر استفاده می کند و هر استانی مثل استان ما کمتر قدرشناس بود بیشتر آسیب می بیند و از اردوگاه توسعه عقب می ماند.

به تاریخ ایران بزرگ و متمدن که نگاه کنیم سرنوشت امیرکبیر ها ،قائم مقام ها و مصدق ها را همین تفکر نخبه کشی تعیین کرده است..

برگردم به حوزه انتخابیه خودم کهگیلویه بزرگ:

در این حوزه افراد زیادی اعم از بزرگان ،مدیران و بویژه نمایندگان ادوار مجلس زحمات زیادی کشیدند
هر کس به فراخور توان خود.

هر جا مدیر قوی انتخاب شد طبق همان ساختار فرد محور خوب عمل کرد و هرجا ضعیف انتخاب شد ضعیف.

هرجا نماینده قوی انتخاب شد قوی عمل کرد هر موقع ضعیف انتخاب شد ضعیف.

ولی در این شرایط بد ساختاری می بایست مدیران و نمایندگانمان را کمک کنیم تا بیشتر بتوانند عمل کنند
دستشان را بفشاربم تا انگیزه پیدا کنند و به توسعه کمک کنند، اگر اینکار را نکنیم فرصت ها منتظر ما نمی مانند و رنگ توسعه را به چشم نخواهیم دید.

میپردازم به عملکرد نماینده کنونی و مستقر کهگیلویه بزرگ:

گرچه تمام نمایندگان ادوار گذشته در حد توان کوتاهی نداشتند و هرکدام در حوزه ای از جمله خدمات عمومی و زیربنایی یا خصوصی موفق بودند و تلاش های زیادی داشتند که جای تقدیر و تشکر دارد.

ولی نماینده کنونی و مستقر که در بدترین شرایط اقتصادی کشور انتخاب شد و هنوز ۹ ماه دیگر نماینده رسمی مردم است انصاف داشته باشیم گرچه در حوزه نیروی انسانی درست عمل نشده نتوانسته حق حوزه خود را بازستاند که این هم دلایل خاص خود را دارد.
ولی در حوزه زیربنایی خوب عمل کرد.

کارهایی اعم از:
فعال کردن جاده استراتژیک دهدشت و پاتاوه
گازرسانی به بخش های قلعه ریسی،دیشموک و حوزه دشمن زیاری

فعال سازی پروژه پتروشیمی ،
فعال سازی پروژه غرب دهدشت ،
فعال سازی پروژه آب رسانی به چهار شهر ،

فعال سازی پروژه آب رسانی بهمئی،
فعال سازی چندین پروژه راهسازی،مدرسه سازی،بیمارستان های شهرهای مختلف ووو

واکنون وظیفه همه است ایشان را در این مدت باقی مانده کمک کنند تا پروژه ها تعطیل نشوند و در صورت انتخاب مجدد باز همه کمک کنند و در صورت عدم انتخاب؛ فرد جدید هر که باشد انتخاب مردم است ایشان را کمک کنیم تا بتوانیم از فرصت ها به نحو احسن استفاده کنیم و اعتبار بیاوریم و از توسعه بیشتر از این عقب نمانیم .
رقابت ها و اختلافات زمان انتخابات را بعد از انتخابات به رفاقت و مشارکت همگانی برای توسعه تبدیل کنیم ..
و حتی انتقادها و تخریب ها به موقع انجام گیرد که تاثیر مثبت در ایجاد انگیزه و توسعه داشته باشد، نه سرخوردگی و بی انگیزگی.

لذا بیایید نخبه کشی نکنیم حداقل سیستم توسعه را از اصفهان توسعه یافته ولی در عین حال قانع نشده یاد بگیرم…

حمید رضا رحیمی نیا