روستای نسه کوه لوداب که در سیل امسال خسارت دید با همکاری مسوولان استان از نو ساخته می‌شود. به گزارش پایگاه خبری افتونیوز، در فاصله زمانی کمتر از یک سال دو حادثه طبیعی را به خود دید.نخست زلزله ۵.۲ اردیبهشت ۹۷ و سپس بارش‌های سیل‌آسای ابتدای سال جاری. در هر دوی این حوادث مناطق […]

 

روستای نسه کوه لوداب که در سیل امسال خسارت دید با همکاری مسوولان استان از نو ساخته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری افتونیوز، در فاصله زمانی کمتر از یک سال دو حادثه طبیعی را به خود دید.نخست زلزله ۵.۲ اردیبهشت ۹۷ و سپس بارش‌های سیل‌آسای ابتدای سال جاری.

در هر دوی این حوادث مناطق و روستا متحمل خسارت شدند.لوداب بویراحمد از آن دست مناطقی است که روستاهایش از سیل و زلزله در امان نبود.

روستاهای لوداب بویراحمد در سیل خسارت دید و این روزها بنیاد مسکن به کمک مسوولان استان از جمله مدیرکل مدیریت بحران استانداری آستین همت بالا زدند تا دوباره صدای زندگی در روستاهای لوداب از جمله نسهکوه ویسی شنیده شود.

مدیران به همراه نماینده مردم در مجلس این روزها تمرکزشان بر این روستاها است تا ابتدا نسه‌کوه را دوباره بسازند بعد به سایر روستاها جان تازه‌ای بدهند.

در همین خصوص روز گذشته مدیرکل مدیریت بحران، نماینده مردم در مجلس و مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد به همراه تعدادی از معاونین و کارشناسان فنی از روستاهای خسارت دیده زلزله ۹۷ و سیل امسال در بخش‌های لوداب و مارگون شهرستان بویراحمد بازدید و علاوه بر گفتگو با مردم و شنیدن مشکلات آنها ، بصورت میدانی از روند بازسازی و نوسازی روستایی این مناطق دیدن کردند.

محمدی‌تبار مدیرکل مدیریت بحران استان در این بازید گفت : در زلزله اردیبهشت ۱۳۹۷ دولت از حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای جبران و بازسازی خسارات ناشی از زلزله ۹۷ از محل اعتبارات ماده ۱۲ مدیریت بحران به استان اختصاص داد .

وی ادامه داد: با راهبرد و نظارت معاونت محترم عمرانی و تلاش بی‌وقفه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان این اعتبارات که عمدتا تسهیلات بانکی برای نوسازی، بازسازی و تعمیرات واحد‌های مسکونی شهری و روستایی بود – عملیاتی شده و بسرعت این اقدامات ادامه خواهد داشت.

مدیرکل مدیریت بحران استان افزود: با توجه خاص و عنایت مقام معظم رهبری به موضوع خسارات مقدار ۸ تن سیمان در زلزله و ۹ تن سیمان در سیل به واحدهای نوسازی استان تعلق گرفت.

این مسوول ادامه داد : امروز صدای بازسازی و نوسازی روستایی پس از یک سال پیگیری در روستای نسه‌کوه ویسی چین لوداب بویراحمد شنیده می‌شود و این از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

مدیرکل مدیریت بحران گفت : اگر خود مردم در روستاهایی که باید جابجا و یا نوسازی و مقاوم سازی شوند متحد، پیگیر و پای کار باشند، اختلافات سلیقه‌ای و معارضات اجتماعی را کنار بگذارند دولت در کنار و حامی آنها برای جانمایی، جابجایی و نوسازی آن دسته از روستاهایی که به لحاظ فنی و ژئوپلیتیکی در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد،باید نوسازی و مقاوم سازی شوند تا از سیل و زلزله و سایر بلاها در امان باشند، است.

وی ادامه داد: اهالی روستای نسه‌کوه ویسی خسارت دیده از زلزله و سیل با همت و حمایت، استاندار ، معاون عمرانی ، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به صورت ویژه، پیگیری نماینده مردم در مجلس ، مدیریت بحران و فرمانداری این روستا از نو ساخته می‌شود.

محمدی‌تبار افزود: چندین روستای دیگر با کمک دولت، استانداری و بنیاد مسکن و… در سطح استان نوسازی و بازسازی خواهند شد.