به گزارش افتونیوز،  طهمورث گودرزی صبح امروز در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهر  یاسوج با اشاره به انتشار برخی از مطالب  و اخبار در  تعدای از  سایت های استانی در مورد منشا بوی بد  در برخی از مناطق شهر یاسوج اظهار کرد: در این مطالب که هیچگونه پشتوانه فنی و علمی ندارند گاهاً […]

 

به گزارش افتونیوز،  طهمورث گودرزی صبح امروز در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهر  یاسوج با اشاره به انتشار برخی از مطالب  و اخبار در  تعدای از  سایت های استانی در مورد منشا بوی بد  در برخی از مناطق شهر یاسوج اظهار کرد: در این مطالب که هیچگونه پشتوانه فنی و علمی ندارند گاهاً آب و فاضلاب و  سیستم تصفیه خانه فاضلاب  شهر  یاسوج متهم می شوند که این موضوع از اساس اشتباه و غیرواقعی است.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: تصفیه خانه فاضلاب شهر یاسوج از نوع لاگون هوادهی و سیستم هوازی  است و  در این سیستم موادی که تولید می شوند دارای بوهای آزار دهنده نمی باشند مگر اینکه بواسطه قطع سیستم هوادهی به مدت بیش از ۴ ساعت، سیستم بی‌هوازی شده و ایجاد بو کند.

گودرزی عنوان کرد: شرکت آب وفاضلاب جهت جلوگیری از این موضوع  و رفع مشکل قطعی برق اقدام به نصب دیزل ژنراتور اضطراری نموده که بلافاصله بعد از هرگونه نوسان قطعی و نوسان در شبکه برق، سیستم دیزل ژنراتور وارد مدار می شود تا در روند تصفیه فاضلاب خللی ایجاد نشود.

وی با بیان اینکه بوی فاضلاب تازه و ورودی به تصفیه خانه در حدی نیست که در سطح وسیع منتشر شود تصریح کرد: گاها برخی از لجن کش های به صورت غیرمجاز  با رها کردن فاضلاب های سپتیک خانگی در  در خطوط انتقال فاضلاب باعث ایجاد مشکلات فنی در روند تصفیه فاضلاب می شوند.

گودرزی یادآور شد: ورود فاضلاب های سپتیک توسط تانکرهای تخلیه فاضلاب خانگی و صنعتی به شبکه و خطوط انتقال فاضلاب شهری باعث خروج گاز از  فاضلاب و تجمع آن در منهول و نهایتاً خروج به محیط بیرونی می شود که باعث ایجاد بو در مناطق  اطراف و بالا دست خواهد  که البته  آبفای استان هم به جد با مسببین این کار غیرقانونی  برخورد خواهد کرد و راهکارهای لازم را برای رفع این نقیصه و  قانون شکنی ارائه داده است.

 

وی با اشاره به دومین عامل ایجاد بوی  نامطبوع در مناطق پایین دست و غربی شهر  یاسوج گفت:  فاضلاب‌های سطحی رها شده در پائین دست این شهرک ها و سپتیک شدن آن ها در نهایت باعث ایجاد بو خصوصاً در شب هنگام می شود.

یادآور شد:  ساکن شدن فاضلاب های سطحی در پایین دست باعث تولید مواد بودار خصوصاً هیدروژن سولفوره خواهد شد.

گودرزی در مورد علت انتشار  بوی نامطبوع در هنگام شب و پس از غروب آفتاب نیز توضیح داد و گفت:  صعود گازها در هوای گرم بصورت عمودی است و شب هنگام که هوا رو به خنکی می رود  حرکت گازها بصورت افقی است و همین مسئله باعث می شود گازها توسط باد به سمت منازل مسکونی و محلات اطراف آن هدایت شوند.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان از تمام کارشناسان صاحب‌فن، اصحاب رسانه و شهروندان دعوت کرد تا برای پی بردن به صحت و سقم حرفای مطرح شده، از روند کمی و کیفی تصفیه خانه فاضلاب شهر یاسوج بازید به عمل آورند.