یکی از فعالان فرهنگی استان روز گذشته در توئیتی اعلام کرد که یک دختر ۱۴ ساله در دیشموک خودکشی کرد. به گزارش افتونیوز، از ابتدای سال جدید تا کنون چندین مورد خودکشی در استان گزارش شده و حتی دو نشست برای بررسی این موضوع در استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد. خروجی این جلسات چه […]

یکی از فعالان فرهنگی استان روز گذشته در توئیتی اعلام کرد که یک دختر ۱۴ ساله در دیشموک خودکشی کرد.

به گزارش افتونیوز، از ابتدای سال جدید تا کنون چندین مورد خودکشی در استان گزارش شده و حتی دو نشست برای بررسی این موضوع در استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

خروجی این جلسات چه بوده و هست با خبری که اسماعیل آذری نژاد در توئیت خود منتشر کرده مشخص می شود که دقیقا هیچ بوده است!

آموزش و پرورش استان به عنوان یک نهاد بزرگ آموزشی و فرهنگی که در همه جای استان نمایندگانی دارد هم گویا این روزها در خواب و تعطیلات خوش تابستانی به سر می برد.

با توجه به سن فردی که خودکشی کرده می توان فهمید که این دختر دانش آموز بوده و یا ترک تحصیل کرده است.

خانم ابتکار هم از جلسات مشترک با مسئولان استانی گفته و مشخصا از آموزش و پروش هم نام برده است اما خروجی این نشستها و تصمیمات چه بوده الله اعلم!

نوجوانان و جوانان دیشموک در حال جان دادن هستند و مسئولان استانی و شهرستانی و حتی منطقه ای باید این موضوع را به فوریت در دستور کار قرار داده تا از اپیدمی شدن خودکشی جلوگیری کنند.

خودکشی عوامل متعددی دارد که کارشناسان و مشاوران می توانند با یک کار مطالعاتی سریع و دقیق، نسبت به شناخت آنها و ارائه راهکار مناسب از تکرار آن در این منطقه جلوگیری کنند.

اسماعیل آذری نژاد با انتشار عکسی در حساب توییتری خود خطاب به معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نوشت:

«خانم ابتکار سلام علیکم

امروز در بخش کوچک دیشموک دختر ۱۴ساله دیگری خودکشی کرد

چند هفته پیش مادر بارداری خودسوزی کرد

دوماه پیش در سه روز سه نوجوان خودکشی کردند.

پارسال مادر جوانی جلوی چشم چهار فرزندش خودسوزی کرد.

لطفا ورود جدی و اثرگذار کنید.»

در پاسخ به توییت آذری نژاد، ابتکار در حساب توییتری خود نوشت:

«آقای آذری با سلام. چنانچه در جریان بوده اید از حدود یک و نیم سال پیش معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده پیگیری ها و مکاتبات متعدد با آموزش و پرورش، منابع طبیعی، خیرین و استانداری برای ایجاد یک مرکز آموزشی با خوابگاه برای مربیان و دانش آموزان دختر دیشموک انجام داده، ولی از آنجا که سیاستگذاری برعهده معاونت و ابزارهای اجرایی در دستگاههای دیگر بوده کار به کُندی پیش رفته است. البته تماس ها و جلسات با خیرین مدرسه ساز به جلب موافقت آنها منجر شده، اما در انتظار زمین هستند.

متاسفانه در بحث زمین همکاری لازم در استان و بعضا ادارات استانی صورت نمی گیرد. در حالیکه شخصا سال گذشته در شورای اداری و جمع مدیران کل استان کهگیلویه و بویر احمد موضوع را مطرح و خواستار توجه و رسیدگی فوری شدم.

از جمله اقدامات معاونت مکاتبه و پیگیری با سازمان بهزیستی برای ایجاد یک مرکز اورژانس و خدمات اجتماعی در دیشموک بوده و شخصا هم با رییس سازمان بهزیستی در این مورد صحبت و ضمن تشریح وضعیت تقاضای اقدام کرده ام.

معاونت براساس تجربیات قبلی طرح تاب آوری اجتماعی را در منطقه مناسب ارزیابی کرده و قرارداد اجرای آن برای استان کهگیلویه و بویر احمد با تمرکز بر دیشموک با استانداری بسته شده و از هفته آینده انشاالله آغاز می شود.

همچنین با در نظر گرفتن نقش سازمان های مردم نهاد، معاونت در نشست منطقه ای برای توان افزایی این نهادها که هفته جاری در شیراز با حضور نمایندگان اکثر سمن های زنان و خانواده آن استان برگزار شد، دیشموک را از محورهای مهم پروژه ها و اقدام مشترک برای مداخله اجتماعی مطرح کرده است.»