سه شنبه ۴ تیرماه ساعت ۱۳:۵۰ با تماس یکی از شهروندان مبنی بر اینکه آتش سوزی از کنار جاده ماهورباشت به باشت شروع شده و در حال پیش روی به سمت دامنه و ارتفاعات کوه است که بلافاصله ما با فرمانداری شهرستان و منابع طبیعی هماهنگی لازم را به عمل آوردیم و آتش سوزی در […]

سه شنبه ۴ تیرماه ساعت ۱۳:۵۰ با تماس یکی از شهروندان مبنی بر اینکه آتش سوزی از کنار جاده ماهورباشت به باشت شروع شده و در حال پیش روی به سمت دامنه و ارتفاعات کوه است که بلافاصله ما با فرمانداری شهرستان و منابع طبیعی هماهنگی لازم را به عمل آوردیم و آتش سوزی در دامنه‌های کوه کنترل شد.
مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد از کنترل آتش سوزی مراتع و جنگل‌های کوه مورد «ماهور باشت» پس از تلاش همه جانبه در یک شبانه روز گذشته خبر داد.
به گزارش افتونیوز،وحید محمدی‌تبار در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ساعت ۱۳:۵۰ با تماس یکی از شهروندان مبنی بر اینکه آتش سوزی از کنار جاده شروع شده و در حال پیش روی به سمت دامنه و ارتفاعات کوه است که بلافاصله ما با فرمانداری شهرستان و منابع طبیعی هماهنگی لازم را به عمل آوردیم و آتش سوزی در دامنه‌های کوه کنترل شد.
وی افزود: متاسفانه حجم متراکم علف های خشک و وزش باد آتش را به ارتفاعات کوه سوق داد و در تماس با استاندار محترم کهگیلویه و بویراحمد دستور پرواز بالگرد شرکت نفت داده شد . اما به دلیل صخره ای بودن ارتفاعات و وزش شدید باد هلی برن نیرو ممکن نشد.
مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: با هماهنگی معاونت محترم عمرانی استاندار، مدیرکل محترم منابع طبیعی استان با یک تیم ۲۰ نفره امروز ساعت ۴ صبح وارد منطقه شده و مجموعه ای از نیروها به ارتفاعات هلی برن شدند و حدود ساعت ۸ صبح آتش به کنترل کامل درآمد.
ولی حدود ظهر بعلت ذغال ها و کنده های آتش گرفته درختان که از قبل طعمه حریق شده بودند و همچنین وزش شدید باد و گرمی بی سابقه هوا مجددا آتش سوزی شروع شد.

محمدی تبار گفت : با تلاش مجموعه منابع طبیعی استان و شهرستان ، فرماندار محترم ، برخی از پرسنل بهداشت و درمان ، آموزش و پرورش ، هلال احمر و حضور فعال رئیس محترم دادگستری شهرستان باشت ، یگان حفاظت منابع طبیعی استان حدود ساعت ۱۹ امروز آتش سوزی کوه مورد باشت مجددا به کنترل درآمد و همچنان نیرو ها در حال پایش منطقه و ارتفاعات به منظور جلوگیری از شعله ور شدن مجدد آتش هستند.
مدیر کل مدیریت بحران استان ضمن انتقاد از برخی افراد و مسئولین شهرستان که به جای کمک به اطفای حریق با مسئولین زحمت کش منابع طبیعی بحث و جدل می کنند، اظهار داشت طبق ماده ۴۷ قانون مراتع و جنگل های کلیه دستگاههای کشوری و لشکری موظف هستند در موقع بحران آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کلیه نیرو ها ، منابع و امکانات خود را در اختیار فرمانداری و منابع طبیعی قرار دهند و هر کسی در این مهم کوتاهی کند قابل پیگرد قضایی است .
مدیر کل بحران استان ادامه داد : متاسفانه دو نفر از عوامل منابع طبیعی در این عملیات مصدوم شدند و ما موظف هستیم اخلاقا و شرعا از همه کسانی که در اطفای حریق و صیانت از جنگل ها زحمت می کشند صمیمانه قدر دانی کنیم .
محمدی تبار افزود ؛ برخی افراد و مسئولین بجای حرف زدن و بیانیه دادن اگر کمک بکنند و آستین بالا بزنند – مثل رییس محترم دادگشتری و مدیر کل منابع طبیعی استان ، فرماندار و … که واقعا جای خسته نباشید دارند – قطعا آتش سوزی سریعتر کنترل شده و کمتر خسارت به بیت المال و منابع ملی وارد می شود.
محمدی تبار گفت : بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که سازمان های مدیریت بحران و جنلگل ها و مراتع کشور، با ارتش و وزارت دفاع دارد که در هنگام بحران‌ها از بالگردها و هواپیماهای آنها استفاده شود. تصمیم گرفته ایم که در جلسه‌ای که با حضور معاون عمرانی استاندار و مدیرعامل شرکت نفت گچساران برگزار و تصمیم کارشناسی شده برای پروازهای بالگرد شرکت نفت گچساران گرفته شود تا زحمات این عزیزان – که واقعا جای تشکر دارد – مورد توجه قرار گیرد و از استهلاک هزینه ها و بیت المال جلوگیری شود.