رئیس اداره محیط زیست بویراحمد گفت: هشت قطعه کبک نادر در منطقه حفاظت شده دنای شرقی واقع در این شهرستان رها شد. به گزارش افتونیوز،منوچهر بادام فروز اظهار داشت: در هفته پیش توسط ماموران محیط زیست شهرستان این کبک‌ها از شکارچیان متخلف کشف و ضبط شد. وی افزود: این گونه نادر هم اکنون در منطقه […]

رئیس اداره محیط زیست بویراحمد گفت: هشت قطعه کبک نادر در منطقه حفاظت شده دنای شرقی واقع در این شهرستان رها شد.

به گزارش افتونیوز،منوچهر بادام فروز اظهار داشت: در هفته پیش توسط ماموران محیط زیست شهرستان این کبک‌ها از شکارچیان متخلف کشف و ضبط شد.
وی افزود: این گونه نادر هم اکنون در منطقه حفاظت شده دنای شرقی بویراحمد و دیگر مناطق حفاظت شده استان در حال حمایت برای جلوگیری از منقرض شدن است.
وی با اشاره به ممنوعیت شکار گونه‌های جانوری در فصل بهار، بیان کرد: نگهداری کبک و پرندگان شکاری نیز در منزل جرم است و باتوجه به فصل زاد و ولد مردم از شکار گونه‌های جانوری بپرهیزند.
رئیس اداره محیط زیست بویراحمد از عموم مردم خواست در صورت مشاهده نگهداری این گونه پرندگان در منزل مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع دهند تا زمینه رهایی آن‌ها در طبیعت فراهم شود.
وسعت منطقه حفاظت شده دنای شرقی را ۲۸ هزار هکتار است و در این منطقه گونه‌های جانوری از قبیل کل، بز، قوچ، خرس، گرگ، کفتار، گراز، روباه و سنجاب، کبک معمولی و کبک دری وجود دارد.
سال گذشته ۸۰ قطعه انواع پرنده پس از تیمار داری توسط محیط بانان شهرستان بویراحمد به دامن طبیعت بازگردانده شد.
دنای شرقی در جنوب منطقه حفاظت شده دنا در استان‌های کهگیلویه و بویر احمد و اصفهان قرار دارد.
این منطقه اقلیم مرطوب سرد و کوهستانی برف گیر با یخچال‌های دائمی، رودخانه‌های پرآب و دره‌های عمیق دارد که از تنوع گیاهی و جانوری خوبی برخوردار است.
دنای شرقی از رویشگاه‌های جنگلی زاگرس محسوب می‌شود.
وجود ۳۰۸ گونه مهره دار و ۲۲۰ گونه پرنده ، ۲۷ گونه پرنده شکاری و ۴۴ گونه گیاهی اندومیک به مناطق حفاظت شده محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد شرایط ویژه ای بخشیده است.
خرس قهوه ای، گراز، گرگ، روباه، پلنگ ، موش کور، خرگوش، سنجاب جنگلی، سمور، خفاش، راسو، جوجه تیغی، گوزن زرد ایرانی، عقاب طلایی، کل و بز و روباه از جمله گونه های جانوری در مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد هستند.
هفت منطقه حفاظت شده دنا ، دنای شرقی ، خاییز سرخ ، خامی ، دیل ، سولک و سیوک در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.