کوهنوردی پوشیدن کفش کوه و بستن کوله پشتی و صعود به یکی از قله های معروف و عکس یادگاری برای اثبات خود و فخر فروشی بر دیگران که با دنیای کوهستان آشنایی ندارند نیست. کوهنوردی مجموعه ای از دست و پنجه نرم کردن با سختی‌ها و مشکلات طبیعت با رعایت اصول فنی و ضوابط کوهنوردی […]

کوهنوردی پوشیدن کفش کوه و بستن کوله پشتی و صعود به یکی از قله های معروف و عکس یادگاری برای اثبات خود و فخر فروشی بر دیگران که با دنیای کوهستان آشنایی ندارند نیست. کوهنوردی مجموعه ای از دست و پنجه نرم کردن با سختی‌ها و مشکلات طبیعت با رعایت اصول فنی و ضوابط کوهنوردی و طی کردن یک مسیر از پیش مشخص شده برای نیل به هدف نهایی به سوی قله است.
رشته کوه دنا و مجموعه کوه‌ها و قلل استان از ظرفیت منحصر به فردی برخوردار بوده و دنا با طول ۸۰ کیلومتر طولانی ترین رشته کوه زاگرس است که دارای ۴۹ قله با ارتفاع بالاتر از ۴۰۰۰ متر است به گونه‌ای که برخی از کوهنوردان بنام دنا را آلپ ایران می نامند. همین ظرفیت و اکوسیستم منحصر به فرد آن سبب شده است دنا مورد توجه ویژه گردشگران، طبیعت شناسان و ورزشکاران علاقمند قرار بگیرد که این خود نیازمند ایجاد راه و کار تازه ای در مدیریت دستگاه های مرتبط دارد.
امروزه گروه های مختلفی چه در قالب گروه های تخصصی و چه در قالب گروهای دوستانه به فعالیت مشغول و به انجام و تدارک برنامه های مختلف می پردازند از این منظر که تعداد علاقمندان به این رشته ورزشی در این استان کم نیست خود جای بسی خوشحالی است ولی باید به نکات مهم و ضروری این رشته نیز توجه ویژه و اساسی نمود. روی سخن نگارنده با گروه های دوستانه نیست بلکه آن دسته از گروه هایی است که با هدف خلق یک برنامه فنی به فعالیت می پردازند است. در واقع این گروه ها به صورت غیره رسمی و از طریق فضای مجازی به جذب عضو اقدام می کنند و اعضای خود را در برنامه‌های مختلف شرکت می دهند غافل از اینکه بار حقوقی و خطرات احتمالی هر برنامه ای را مورد توجه قرار دهند! هر چند که عدم رعایت اصول فنی و قوانین و مقررات لازم نه تنها از سوی گروه های مختلف رعایت نمی شود بلکه در اغلب باشگاه‌ها نیز تقریبا شرایط مشابه همین وضعیت است، حتی گاهی در برخی از تبلیغات منتشر شده در فضای مجازی برنامه ها و تورهایی پیشنهاد می گردد که در زمره فعالیتهای هیچ گروه یا باشگاه ورزشی قلمداد نمی شود در واقع به نوعی دخالت در کسب و کارهای مرتبط با شرکتهای گردشگری به حساب می آید و در حوزه فعالیت سازمان ها و نهادهایی است که صلاحیت برگزاری چنین برنامه های را دارند که در موضوع اساسنامه و اختیارات آنها آمده است و مجوزها و پروانه های فعالیت خود را از مراجع ذیصلاح دریافت نموده اند. متاسفانه تلاش گروه ها و حتی برخی باشگاه های کوهنوردی بیشتر به گونه ای است که به هر شکل و ترتیبی قله های مختلف فتح شود و با هر صعود یا پیمایشی با احساس غرور تنها در صدد این باشیم که اندوخته و یا کلکسیون قله‌هایمان را تکمیل کنیم غافل از اینکه شرکت دادن اعضا در هر برنامه ای مستلزم داشتن پیش نیازها و دوره های متناسب و مرتبط با هر گرایشی در کوهنوردی می باشد ! مخصوصا برخی برنامه هایی که تخصصی محسوب شده و میبایستی با مدیریت باشگاه و مربی رسمی رشته مربوطه انجام پذیرد و تنها کسانی مجاز به شرکت در چنین برنامه‌هایی هستند که دوره های مرتبط را سپری کرده باشند.
متاسفانه از هیئت کوهنوردی استان فعالیت چشمگیری ملاحظه نمی شود. شاید مجموعه فعالیتهای این هیئت تنها به برگزاری انتخابات سالانه برای ابقا خود و برگزاری کارناوال های کوهنوردی با تعداد زیاد شرکت کننده که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد معطوف شده و اثراتی جز پایمال کردن طبیعت و زیست بوم کوهستان ندارد. البته اخیرا تشکیل گروه های مجازی واتساپی که اغلب محل تبلیغات برخی فروشگاه ها و تورهای غیر رسمی شده است نیز بر این اوضاع شلم شوربایی اضافه شده است. انتظاری که از هیئت کوهنوردی می‌رود این است که حداقل آموزش ها و راهنمایی های لازم را به صورت کلی برای علاقه مندان این عرصه تدارک ببینند تا از بروز حوادث و وقوع بحرانهای احتمالی پیشگیری نماید.
کوهنوردی مجموعه ای از آزمونهای سخت و دشوار و درس گرفتن از مصائب کوهستان است اما همچنان برخی از اهالی این رشته ورزشی حتی بعد از حوادث و مشکلات مختلف اشتباهات خود را تکرار می کنند و حتی گاهی بر اشتباهات خود اصرار می ورزند. باشد که با شروع فصل بهار و تابستان و استقبال احتمالی علاقمندان این حوزه فکر و روش تازه ای اندیشیده شود