دامدار دهدشتی در دو حادثه حمله یوزپلنگ و بارندگی‌های سیل‌آسا بخش زیادی از گوسفندان خود را از دست داد و به خاک سیاه نشست. به گزارش افتونیوز، «حسین‌خون دیفرحش» دامدار اهل روستای تنگ درمه واقع در دهستان دهدشت شرقی است. وی که متولد همین روستا است بعد از مهاجرتی چندساله به یاسوج و مشکلاتی که […]

دامدار دهدشتی در دو حادثه حمله یوزپلنگ و بارندگی‌های سیل‌آسا بخش زیادی از گوسفندان خود را از دست داد و به خاک سیاه نشست.

به گزارش افتونیوز، «حسین‌خون دیفرحش» دامدار اهل روستای تنگ درمه واقع در دهستان دهدشت شرقی است. وی که متولد همین روستا است بعد از مهاجرتی چندساله به یاسوج و مشکلاتی که برای وی به وجود آمد با خرید تعدادی گوسفند به روستای زادگاه خود برگشت و به شغل آبا و اجدادی خود پرداخت.

حسین‌خون دیفرحش که کل سرمایه خود را همین دامها عنوان می‌کند به خبرنگار ما می گوید چندی پیش 16 راس از این دام ها توسط یوزپلنگ دریده شد و پس از نامه نگاری های فراوان با محیط زیست و علیرغم قول جبران خسارت هیچ گونه کمکی به وی نشده است.

این دامدار می گوید علیرغم اینکه بعد از این حادثه می توانستم یوزپلنگ را بکشم اما این کار را نکردم چون هم به محیط زیست علاقه مند بودم و هم اینکه می دانم با این کار دیگر گوسفندان من زنده نخواهند شد.

وی می گوید به دلیل عدم استحکام لازم، طویله محل نگهداری احشام و دام ها بر اثر بارندگی های زیادی که در هفته گذشته رخ داد، بنای محل نگهداری این دام ها فرو می ریزد و بخش اعظم گوسفندان در زیر آوار تلف می شود. آنگونه که از تصاویر نیز مشخص است تنها چند بزغاله که در محل دیگر نگهداری می شدند از این حادثه جان سالم به در برده اند.

وی می گوید: کل دارایی و سرمایه من همین دامها بودند که با نگهداری از آنها هم زندگی خودم را می چرخاندم و هم به فرزندانم که همگی بیکار هستند کمک می کردم. اما متاسفانه در حادثه اول که یوزپلنگ 16 راس دام را تلف کرد محیط زیست علیرغم وعده و وعیدهایی که دادند به قول خود عمل نکردند و اکنون نیز که بخش دیگری از این سرمایه که می توان گفت همه سرمایه ام از کف رفت دست نیاز به سوی مدیران خدوم شهرستان و استان دراز می کنم تا بلکه بتوانم این ضرر و زیان را جبران کرده و بار دیگر به زندگی ادامه دهم.

وی از استاندار، مدیرکل بحران، مدیرکل هلال احمر، مدیرکل محیط زیست و فرماندار کهگیلویه خواست که با اولویت به مشکل وی رسیدگی کنند.

خبر: خیام واحدیان