بارندگی و یوزپلنگ دامدار دهدشتی را به خاک سیاه نشاند/ وعده سرخرمن محیط زیست برای جبران خسارات/ دست یاری به سوی مسئولان استانی

دامدار دهدشتی در دو حادثه حمله یوزپلنگ و بارندگی‌های سیل‌آسا بخش زیادی از گوسفندان خود را از دست داد و به خاک سیاه نشست.

به گزارش افتونیوز، «حسین‌خون دیفرحش» دامدار اهل روستای تنگ درمه واقع در دهستان دهدشت شرقی است. وی که متولد همین روستا است بعد از مهاجرتی چندساله به یاسوج و مشکلاتی که برای وی به وجود آمد با خرید تعدادی گوسفند به روستای زادگاه خود برگشت و به شغل آبا و اجدادی خود پرداخت.

حسین‌خون دیفرحش که کل سرمایه خود را همین دامها عنوان می‌کند به خبرنگار ما می گوید چندی پیش ۱۶ راس از این دام ها توسط یوزپلنگ دریده شد و پس از نامه نگاری های فراوان با محیط زیست و علیرغم قول جبران خسارت هیچ گونه کمکی به وی نشده است.

این دامدار می گوید علیرغم اینکه بعد از این حادثه می توانستم یوزپلنگ را بکشم اما این کار را نکردم چون هم به محیط زیست علاقه مند بودم و هم اینکه می دانم با این کار دیگر گوسفندان من زنده نخواهند شد.

وی می گوید به دلیل عدم استحکام لازم، طویله محل نگهداری احشام و دام ها بر اثر بارندگی های زیادی که در هفته گذشته رخ داد، بنای محل نگهداری این دام ها فرو می ریزد و بخش اعظم گوسفندان در زیر آوار تلف می شود. آنگونه که از تصاویر نیز مشخص است تنها چند بزغاله که در محل دیگر نگهداری می شدند از این حادثه جان سالم به در برده اند.

وی می گوید: کل دارایی و سرمایه من همین دامها بودند که با نگهداری از آنها هم زندگی خودم را می چرخاندم و هم به فرزندانم که همگی بیکار هستند کمک می کردم. اما متاسفانه در حادثه اول که یوزپلنگ ۱۶ راس دام را تلف کرد محیط زیست علیرغم وعده و وعیدهایی که دادند به قول خود عمل نکردند و اکنون نیز که بخش دیگری از این سرمایه که می توان گفت همه سرمایه ام از کف رفت دست نیاز به سوی مدیران خدوم شهرستان و استان دراز می کنم تا بلکه بتوانم این ضرر و زیان را جبران کرده و بار دیگر به زندگی ادامه دهم.

وی از استاندار، مدیرکل بحران، مدیرکل هلال احمر، مدیرکل محیط زیست و فرماندار کهگیلویه خواست که با اولویت به مشکل وی رسیدگی کنند.

خبر: خیام واحدیان

 • یک هم استانی دلسوز - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ - ۲۰:۵۸ /

  با سلام و خداقوت به آقای دیفرحش ، و ضمن تقدیر و تشکر از ایشان بابت زنده نگه داشتن نفس دامداری در استان و تلاش ایشان در بخش دامداری ؛ از تمامی مسئولین محترم استان عاجزانه و برای رضای خدا ، خواهشمندم که به ایشان کمک گردد تا روح دامداری در این استان از بین نرود .
  اگر تلاشی برای کمک به ایشان و سایر دامداران استان نگردد ، قطعا و یقینا ، با بی مهری ای که به دامداران میشود ، بعد از گذشت چند سال متوالی ، زندگی دامداری استان و روح دامداری از بین خواهد رفت .
  نتیجه و در نهایت ، در آینده نچندان دور ، همین مسئولین ، میبایست به دنبال راه های مختلفی بگردند که از استانهای همجوار و با هزینه های بالاتر دام و گوشت دام ( گوشت قرمز ) را وارد کرده ، تا خودشان و مردم بتوانند استفاده نمایند .
  جا دارد که عنوان بکنم ؛ در صورت عدم حمایت از ایشان و سایر دامداران ، کم کم اتفاقات ناگوار ( مشابه سایر استانهایی که کلیپ هایی از زبح حیوان های مکروه و حرام انجام میگیرد ) اتفاق بیفتد و ما هم ندانسته استفاده بکنیم و بیماریهای خطرناک نیز گریبان خودمان و خانواده هایمان را بگیرد .
  لذا تقاضا دارم که ابتدا به ایشان که سیل زده هست و تمامی زندگی اش را از دست داده ، کمک بکنید تا بار دیگر روی پای خود بایستد .
  متشکرم

 • یک هم استانی دلسوز - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ - ۲۰:۵۸ /

  لطفا پیام ها و مطالب مردم را در مورد این خبر ، درج نمائید و اضافه بکنید ، تا مسئولین بتوانند بخوانند و شاید کمکی به ایشان و دامداران گردد .

 • ت . ی از بهبهان - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ - ۲۰:۵۸ /

  آیا واقعا مسئولین استان ، اینقدر ناتوان هستند که نمیتوانند فکری به حال این دامدار درمانده بکنند .
  واقعا جای تاسف دارد !
  آیا اگر ایشان برادر استاندار و یا فرماندار و یا مدیر کل محیط زیست و یا جهاد کشاورزی و … و یا حتی یک بخشدار بود ، باز هم اینچنین میماند !!!
  یا نه ؛ جور دیگه ای عمل میکردند !!!!
  از آخرت خود بترسید ، ای مسئولین محترم !!!

 • همشهری دهدشتی - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ - ۲۰:۵۸ /

  بنظرم مسئولین این شهرستان ( شهرستان دهدشت ) مثل بقیه جاها نباشند . و کمک بکنند به ایشان .
  حتما فعلا در حال پیگیری روند پرونده اداری ایشان هستند و در آینده نزدیک به ایشان کمک های خوبی بکنند . انشا الله .

 • همشهری دهدشتی - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ - ۲۰:۵۸ /

  البته ؛ این موضوع و حادثه ، دست نماینده شهرستان و فرماندار و مدیر کل محیط زیست و رئیس کمیته بحران را میبوسد که کاری برای این دامدار شکست خورده بکنند .

تمامی حقوق برای پایگاه خبری-تحلیلی افتونیوز محفوظ است. استفاده از مطالب افتونیوز تنها با ذکر منبع مجاز است