خبری مبنی بر برخورد رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با دو تن از مدیران میانی این دانشگاه در رسانه ها منتشر شد. در این خبر عنوان شده بود که «ایلامی در خصوص بکارگیری نیروهای فله‌ای و غیرقانونی، به سرپرست شبکه بهداشت و درمان باشت و رئیس بیمارستان دکتر جلیل تذکر کتبی داده است» تا اینجا […]

خبری مبنی بر برخورد رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با دو تن از مدیران میانی این دانشگاه در رسانه ها منتشر شد.

در این خبر عنوان شده بود که «ایلامی در خصوص بکارگیری نیروهای فله‌ای و غیرقانونی، به سرپرست شبکه بهداشت و درمان باشت و رئیس بیمارستان دکتر جلیل تذکر کتبی داده است»

تا اینجا ظاهر امر این است که رئیس دانشگاه اقدام مناسبی انجام داده و متخلفان را جریمه و توبیخ کرده است!

اما با نگاهی به لیست افرادی که در مجموعه بهداشت و درمان استان مشغول به کار شده اند به راحتی می توان دریافت که اکثر نیروهای جذب شده با عناوین شرکتی و خدماتی با نظارت و هماهنگی رئیس دانشگاه صورت گرفته و این برخورد ایلامی با مدیران میانی تنها با هدف فرار به جلو و عدم پاسخگویی به نهادهای نظارتی انجام می گیرد. در راس این نهادها استانداری است که با هدف ایجاد شفافیت ، رفع شبهات و احقاق حقوق شهروندان به این موضوع ورود کرده است.

در آنچه این روزها از سوی رئیس دانشگاه  انجام می گیرد و عنوان جذب نیروهای فله ای برای آن بکار برده اند ، چند نکته و پرسش محل تامل است:

-پرسش نخست آنکه صرف گردآوری اندکی مستندات در جواب به حجم وسیع اعتراضات، با هدف موجه جلوه دادن اقدامات و استخدامهای غیرقانونی از سوی ریاست مهمترین و بالاترین مقام بهداشتی و درمانی استان و محق جلوه دادن خود صحیح می باشد؟ آیا سعی بر قدرت نمایی برای سرپوش گذاشتن بر ضعف مدیریتی و انحراف از شیوه صحیح برخورد با اصل موضوع توجیهی دارد؟؟؟!!!!

-آیا در پروسه برخورد با پدیده جذب ناعادلانه نیروها، صرف  نامه نگاری‌هایی که نهایتاً منجر به درج تذکر کتبی در پرونده می‌شود می تواند به عنوان برخورد تلقی شود؟  اگر هدف از این فرار به جلوی رییس دانشگاه تعدیل نیروها و اخراج نیروهای خارج از آزمون است، آیا بهتر نبود بجای این اقدامات ظاهری و بعضا نمایشی، در شهرستانهای دور از مرکز، چنین حرکتی از همان مرکز فرماندهی ستاد صورت می گرفت؟ نیروهای شرکتی و روزمزد ستادی مستقر در نزدیکترین واحدها به رئیس، من جمله دفتر رییس دانشگاه، روابط عمومی دانشگاه، واحد آی تی و ……. تا برای سایرین الگو شده و با حساب بردن از دستور رئیس دانشگاه به فکر سر و سامان دادن به مجموعه تحت مدیریت خود بیفتند؟؟!!!! یا اینکه هدف از این حرکت نوعی فرار به جلو و در ظن خویش، نوعی پیشگیری از ورود مقامات عدل گستر و نهادهای نظارتی به حوزه علوم پزشکی است که همه خواهان مداخله این عزیزان و پایان دادن به وضعیت نابسامان علوم پزشکی هستند؟؟؟!!!!

-آیا همه توان عملیاتی مقام عالی دانشگاه در راستای شفافیت همین چند نامه محدود به مدیران شهرستانی، روسای بیمارستانها و کلینیکها و …. مبنی بر اخراج نیروهای شرکتی و روزمزد است و وکل قضیه تمام شده تلقی می شود ؟؟؟؟!!!!!

– در تمامی مکاتب حقوقی امروز دنیا اصلی به نام (حق مکتسبه) وجود دارد بر این اساس هرگاه از سوی سازمانی برای فردی حقی ایجاد شود و آن فرد بر اساس اعتماد به داشتن چنین حقی زندگی خود را بنا نهد نمی توان آن حق ایجاد شده را از فرد سلب کرد. آیا غیر از این است که اگر برخوردی هم صورت گیرد بلاشک در حق قشر محروم و بی‌کسی است که شاید به امید این اشتغالها، با هزار بدبختی، وامی گرفته و حال باید با باری مضاعف‌تر از قبل به سفره خالی خانواده اش برگردد؟؟؟!!!!! مطمئنا اگر برخوردی صورت گیرد نیز با کسانی که سفارش شده فلان نماینده یا فلان چهره سیاسی و یا منسوبین به مدیران دانشگاه هستند نخواهد بود!

مورد عجیب اینکه آیا از قبل دستورالعملها و قوانین حاکم بر جذب نیروی انسانی برای رئیس دانشگاه و مدیران منصوب وی محرز نبوده یا اینکه اختیار تامه مربوط به تصمیم گیری به رییس دانشگاه ختم میشد و مدیران فقط فرمانبر بوده اند؟ کسانیکه از مشی مدیریتی ایلامی خبر دارند می دانند که وی حتی در کوچکترین تصمیمات دانشگاه نیز نظر خود را اعمال می کند.

در بخشی از این خبر نیز رئیس دانشگاه به مدیران شرکتهای تامین نیروی طرف قرارداد علوم پزشکی تذکری مبنی بر ایجاد فضای رقابتی برای همه داده شده است. نامه ای که فقط نمک بر زخم افرادی است که در آزمون نیروهای شرکتی سال گذشته قبول شده و علیرغم گذشت یکسال از این موضوع هنوز تکلیف آنها مشخص نشده است. ایلامی قبل از سفر وزیر بهداشت به استان اعلام این نتایج را به نیمه دوم دیماه موکول کرد و همان زمان هم مشخص بود که برای جلوگیری از اعتراضات این افراد و خانواده هایشان در حضور وزیر، اعلام نتایج نهایی به زمانی بعد از آمدن و رفتن وزیر موکول می‌شود تا به زعم خود اعتراضها را فرونشاند و کماکان از این اعلام نتایج خبری نیست.

در این نامه نگاری های به ظاهر مسرت بخش ایلامی!!! چیزی که کمتر یافت می شود صداقت و اعتماد است! که این بی اعتمادی را خود مدیران علوم پزشکی با عملکردشان برای مردم به وجود آورده اند و در این راه نیز با قربانی کردن مدیران میانی، در واقع امید دارند که از پاسخگویی به نهادهای نظارتی طفره روند.

اقدامات ایلامی انداختن توپ در زمین دیگران است بعید است استاندار محترم، بازرسی و حراست استانداری، مجموعه مدیریتی استان و دیگر نهادهای نظارتی این گونه رفتارها را تاب بیاورند.

 در صورت لزوم اسامی افرادی که ایلامی برای بقا خود بر خلاف قانون به دانشگاه تحمیل کرده را با ذکر نسبت و رانت معرفی خواهیم کرد.

 

_ مطلب مرتبط

چه کسی تخلفات گسترده‌ی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج را فریاد می‌زند؟! / نمک‌گیر شدن برخی مدیران و سیاسیون در جذب نیرو