در اهمیت بلادشاپور و تاریخ آن بسیار گفته اند و نوشته اند و همواره بی توجهی و کم لطفی مسئولان به آن یکی از دغدغه ها و افسوس های مردم کهگیلویه بوده است. کمتر اتفاق افتاده است که بلادشاپور و یا هر اثر تاریخی و یا طبیعی دیگر به عنوان دغدغه مسئولان و نمایندگان مد […]

در اهمیت بلادشاپور و تاریخ آن بسیار گفته اند و نوشته اند و همواره بی توجهی و کم لطفی مسئولان به آن یکی از دغدغه ها و افسوس های مردم کهگیلویه بوده است.
کمتر اتفاق افتاده است که بلادشاپور و یا هر اثر تاریخی و یا طبیعی دیگر به عنوان دغدغه مسئولان و نمایندگان مد نظر باشد و حتی جز در سال های اخیر که برخی مراسمات در محل کاروانسرای این بافت قدیمی برگزار می شود، مسئول و یا نماینده ای به خود زحمت داده باشد و از این بافت دیدن کرده باشد! به جرات می توان گفت عمده توجه آنها به بلادشاپور، گرفتن عکس یادگاری در زمان حضور در همین مراسمات و یا نهایتا استقرار میراث فرهنگی در گوشه ای از این شهر فراموش شده می باشد.
مستند خوش ساخت امید عبدالهی که به مددد ابزارها و تکنولوژی های نو بخش کوچکی از عظمت دهدشت و تاریخ این سرزمین را به زیبایی به تصویر کشید، اخیرا بارها از شبکه مستند پخش شد.
اما نکته جالب آن بود که در همان مورد نیز این مستند و کلیپ های مربوط به آن تنها از طریق جوانان و مردم به اشتراک گذاشته شد و هیچ مسئولی زحمت تبلیغ آن را به خود نداد.
در سفر مسئولین و حتی مقامات سازمان میراث فرهنگی به استان نیز دیده نشده بر روی معرفی این بافت ارزشمند و کم نظیر تاریخی کاری انجام شود و مانند همیشه به همان ساز و نقاره و رقص چند دستمال باز تکراری بسنده می شود . در نمایشگاه های برگزار شده توسط سازمان میراث فرهنگی نیز خروجی نمایشگاه همان سطل های لواشک و اسباب بازی های کودکانه است که هیچ سنخیتی با میراث فرهنگی ندارند، آن هم در استانی که در جای جای آن می توان مکان های تاریخی و فرهنگی را به وضوح دید.
گویی اراده ای برای معرفی یک اثر بزرگ و تاریخی در استان وجود ندارد، شاید اگر اندکی از انرژی و پیگیری که صرف یک طرح از پیش شکست خورده یعنی پتروشیمی دهدشت شد در جهت معرفی بلادشاپور گذاشته می شد با رونق گردشگری نه تنها وضعیت اقتصادی امروز کاملا متحول شده بود بلکه شهرستان کهگیلویه در چنین بن بست غم انگیزی قرار نداشت.
هر چند بودجه سازمان میراث فرهنگی در مقایسه با بسیاری از دستگاه های بی خاصیت بسیار ناچیز است ولی سوال اساسی این است آیا مسئولین این سازمان در استان به اندازه همین بودجه هم کاری در حوزه وظایف سازمانی خود انجام می دهند؟ آیا مدیر کل این سازمان و یا مدیر شهرستان تا کنون حتی زحمت به اشتراک گذاری عکسی از این آثار تاریخی را در صفحات اجتماعی شان به خود داده اند و یا به همان عکس های دیدار و حضور در فلان مراسم بسنده کرده اند؟ آیا آقای باقری و مدیر شهرستانی ش تاکنون استاندار غیر بومی استان و معاونینش را جهت بازدید به این بافت تاریخی دعوت کرده اند ؟
در سطحی دیگر آیا بجاي رفت و آمدهای بي خاصيت نماينده ، استاندار و ديگر مسئولان به تهران و ديدارهاي بدون نتیجه وخروجي مشخص يك بار امكان استفاده از ظرفیت آقای تاجگردون و هماهنگي با تصميم گيرندگان اعداد و ارقام بودجه و انجام لابي براي اختصاص بودجه اي گره گشا و كارساز براي بازسازي اين اثر ارزشمند تاريخي وجود ندارد؟
آثار و مواریث تاریخی و باستانی هرگز اولویت هیچ مسئول و نماینده ای در استان ما نبوده است در حالی که امروز صنعت توریسم جهانی بر مدار چنین آثاری می چرخد و کشور ترکیه همسایه غربی ما از صنعت گردشگری درآمدی بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار داشته است کاش مسئولان استان و بویژه مسئولان میراث فرهنگی به اهمیت این نکته پی می بردند.