تاجزاده در یاسوج: مهمترین موئلفه‌ی اصلاحات نفی خشونت‌ورزی است/ انسداد و ممنوعیت محکوم به شکست است/ از اصلاح‌طلبی دفاع میکنم نه از اصلاح‌طلبان!

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مهمترین مولفه اصلاحات نفی خشونت‌ورزی است که بقیه مولفه‌های این جریان در ذیل آن تعریف می‌شوند.

به گزارش افتونیوز، سیدمصطفی تاجزاده معاون وزیرکشور در دولت اصلاحات در جمع شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب استان حضور یافت.

این نشست با سخنرانی تاجزاده آغاز و با پرسش و پاسخ برخی از فعالان سیاسی پایان یافت.

تاجزاده به همراه فخرالسادات محتشمی‌پور (همسرش) به دعوت یکی از دوستانش به استان و شهر سی سخت سفر کرده بود و در این سفر با اصلاح طلبان استان نیز در شهر یاسوج دیدار کرد.

چکیده سخنان تاجزاده در دیدار با احزاب اصلاح‌طلب کهگیلویه و بویراحمد در ادامه می‌آید:

*دولت (حکومت)در ایران باید مقتدر باشد. ما کشوری غنی و در موقعیت ژئوپولتیک قرار دارد که دارای ۱۵ همسایه می باشد و این مختصات ایجاب می کند که دولت در ایران باید قوی باشد

*ایران دارای تنوعات قومی،مدهبی، هویتی می باشد که و حالت عادی میتواند زیبا و غنابخش باشد ولی اگر بین این تفاوت گسست ایجاد شود میتواند آسیب زا و بحران‌خیز باشد.

*در تفاوت فرانسه و انگلستان در روند دموکراسی خواهی می‌گویند که در انگلستان ارتش مقتدر وجود نداشت و برای انگلستان امکان سرکوب براحتی وجود نداشت و برعکس در فرانسه امکان انقیاد و سرکوب بیشتر بود ولی در ایران هر اندیشه و حرکتی در جهت تضعیف حکومت بالقوه خطرناک بوده و امر فروپاشی بصورت بالقوه وجود دارد. این مساله‌ی وجود دولت مقتدر نباید منجر به شکل گیری دولت خودکامه شود.

*دولت (حکومت) باید مقتدر و شفاف اما پاسخگو باشد. دولت باید مقتدر باشد اما قانون گرا باشد. دولت در عرصه سیاست خارجی باید بتواند از منافع خودش دفاع و هنرنمایی کند.

*نتیجه تضعیف حکومت در ایران فروپاشی یا تجزیه است.

*دولت نباید مادام العمر باشد.

ما در شرایط حساسی به سر می‌بریم. کشور همیشه با مشکل مواجه بوده است اما در هیچ دوره‌ای تا این اندازه مشکلات مختلف روی هم انباشته شده وجود نداشت. مشکلات مختلف زیست محیطی،اجتماعی و نزاع‌های سیاسی و در کنار آن اعتماد در میان مناسبات سیاسی اجتماعی نیز از بین رفته است.

*در ایران امروز مشکلات به اندازه ای ست که گروهی نگران سوریه ای شدن هستند و عده ای نگران ونزوئلایی شدن.

*چندنگاه در مورد ریشه مشکلات وجود دارد:

گروه اول نگاه بدبینانه دارند و معتقدند کارگزاران سیستم دچارفساد سازمانی شده اند و همه اندیشمندان و سیاست ورزان مورد اتهام هستند
گروهی دیگر همه خوبی و مسائل مثبت را مربوط به نهادهای انتصابی می‌دانند. پیروان این دیدگاه اعتقاد دارند که همه نهادهای سیاسی و فرهنگی و اقتصادی تحت سیطره نهاد های انتصابی باشند تا مسائل حل شوند.

*برخی از سازوکارها که در جامعه ما وجود دارند که باعث میشود مشکلات در جامعه ریشه بدواند که در راس آن نظارت استصوابی است. نظارت استصوابی کاری کرده است که بجای نظارت ملت بر دولت، این دولت باشد که بر مردم نظارت کند. و این جابجایی سبب شده که شایستگان به کنار روند و بسیاری از مشکلات بر جامعه سیطره یابد.

*اگر امروز از ما بپرسند مهم ترین مساله امروز ما چیست؟؟؟
۱:بی کفایتی مدیرتی
۲:فسادسیستمی
۳:تبعیض ساختاری
۴: تعهدات فرامرزی
۵:بی اعتمادی روبه رشد درجامعه
و مشکلات اجتماعی و زیست محیطی
که ریشه‌ی همه این مشکلات به نظارت استصوابی می‌رسد

*سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا اصلاحات در ایران جواب میدهد؟
آنچه بنده از آن دفاع میکنم اصلاحطبی ست نه اصلاح طلبان. اصلاح طلبی دارای تباری‌ست که از امیرکبیر و مصدق و….شروع می‌شود

*اولین مولفه اصلاحات نفی خشونت ورزیست و بقیه مولفه‌ها در ذیل آن قرار می‌گیرند. یکی دیگر از مولفه‌ها، مردم هستند که باید برای خود تصمیم بگیرند نه این که این تصمیم ها بیرون از مرزها برای مردم گرفته شود.

* اصلاحات یعنی: تکیه بر ملت و بهبودخواهی و نفی هرگونه خشونت ورزی

*مهمترین دستاوردهای اصلاحات در دو دهه گذشته را در دو جنبه می توان بررسی کرد: پاسخگو کردن قدرت (رویکرد سلبی) و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود (رویکرد ایجابی)

*امروز در فضای کشور انسداد و ممنوعیت محکوم به شکست است و آخرین آن که شکست خورد فیلترکردن تلگرام بود.

*شاکله اصلاح طلبی، دموکراسی خواهی بود که امروزه جریان ها و جنبش های مختلف سیاسی و اجتماعی و حتی اصول گرایان به فرآیند دموکراسی روی آورده اند

*راهکار حل مشکلات جامعه امروز در حضور مردم محقق خواهد شد و سیاست ورزان و سیاست پیشه‌گان ناگزیر از پذیرش مردم و رای و نظر آنها هستند.

(برای شنیدن مشروح سخنان گفته شده در این جلسه می‌توانید به کانال تلگرامی این فعال سیاسی مراجعه کنید)

 

 • هم استانی - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۳:۱۹ /

  این چه نشستی بود که ده نفر که شناسنامه اصلاح طلبی دارند در آن حضور ندارند البته مردم استان از حتی نام اصلاح طلب هم خسته شده اند و منفعت طلبی جای همه چیز را گرفته است.

 • علی - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۳:۱۹ /

  اصلاح طلبان فقط عاشق جلسه گرفتن هستند.. هر روز به یه بهونه ای جلسه میگیرن… جای این سیاسی بازیا به فکر معیشت مردم باشید که عین خیالتون نیست

 • اصلا طلب - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۳:۱۹ /

   درود برسید رضا عسکری مرد زجر کشیده ان چیزی دیروز نظرم را جلب کرد ایستادن سید رضا وجوانان کنار ایشان بودند که تا اخر جلسه ایستاده بودند بهدعنوان میزبان جلسه

 • بویراحمد - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۳:۱۹ /

  جان هرکی که دوست دارید این آقای ….. عضو شوراهماهنگی میباشه یعنی عضوب حزب چیزی می باشد . خدایی این شخصیت نشستن در این مجالس را نداره ترا بخدا بش بگو بزرگی به این نیست ترا بخدا بش بگو

 • درود - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۳:۱۹ /

  درود تصاویر بسیار زیبا و جالب بودن کاش دکتر وقت بیشتری داشت و ب شهرستانها سر میزد

 • ایل دنا - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۳:۱۹ /

  زنده باد تاجزاده و چهره های استانی عسکری و توفیقی و همه ا صلاح طلبان.درود بر جوانان عزیز جناب فروزان و افرایی

 • فرهنگی - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۳:۱۹ /

  بعضی از این دوستان فقط برای عکس انداختن اونجا بودن .حالا برون داد جلسه ، به غیر از عکس و استفاده فرصت طلبان از اون .چی بود ؟؟؟

 • ناشناس - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۳:۱۹ /

  درود بر سید عزیز عاشقتم

تمامی حقوق برای پایگاه خبری-تحلیلی افتونیوز محفوظ است. استفاده از مطالب افتونیوز تنها با ذکر منبع مجاز است