زندگی عشایر کهگیلویه وبویراحمد در خانه هنرمندان تهران بر روی دیوار می رود  

نمایشگاه عکس زندگی عشایر کهگیلویه و بویراحمد با عنوان “چیزی شبیه زندگی” در خانه هنرمندان تهران بر روی دیوار می رود.

به گزارش افتونیوز، در این نمایشگاه که به همت و موسسه “رادنواندیش” و حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود، آثار عکس اسحاق آقایی با موضوع زندگی عشایر بویراحمدی و قشقایی در معرض دید مخاطبان قرار می گیرد.

زندگی، اقتصاد و معیشت، کوچ، صنایع دستی و آیین های عشایر کهگیلویه و بویراحمد در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می شود.

آیین افتتاحیه این نمایشگاه روز جمعه ساعت ۵عصر در خانه هنرمندان تهران با حضور مسئولان استانی و کشوری  برگزار خواهد شد و تا یک هفته دایر خواهد بود.

کهگیلویه و بویراحمد بخشی از زاگرس مرکزی است که به دلیل داشتن دو نوع آب‌وهوای متفاوت در کنار هم، یکی از زیستگاه‌های عشایر در طول تاریخ بوده است. بهارها و پاییزها که به نیمه می‌رسند، کوچ عشایر استان آغاز می‌شود و از قشلاق به ییلاق و از ییلاق به قشلاق می‌روند و این حرکت جمعی هرساله ادامه دارد.

با این حال هرساله از جمعیت عشایری کشور کاسته می شود و در طی سالهای گذشته نیمی از عشایر کوچرو در این استان نیز دست از زندگی عشایری کشیده اند. به‌رغم افزایش جمعیت، عشایر کهگیلویه و بویراحمد از ۲۲هزار خانوار در سال۱۳۴۶ به ۱۱هزار در سالهای گذشته کاهش یافته است.

به نظر می رسد زیست عشایری با ۲۱۲ هزار و ۶۰۰ خانوار و جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری در قالب ۵۵۲ طایفه در کشور، در حال زوال و تبدیل شدن به زیست روستایی و شهری است که این تغییر بی هزینه نیست و بسیاری از خرده فرهنگها، آیینها، سنت ها و زیبایی های این نوع زندگی به فراموشی می رود.

آقایی عکاس این مجموعه در این خصوص می گوید: عکاسی از عشایر برای من یک جوشش فرهنگی است و درروزگاری که مدرنیته در تمام ساختارهای جامعه رسوخ یافته و زندگی ایلی نیز بی تاثیر از آن نیست برای من که خود این نوع زندگی را تجربه کرده ام  فراموش آینها و باورهای ایلی در این رهگذر سخت است و همین باعث گرایش من به عکاسی از عشایر با نگاهی جامعه شناسی و مردم نگاری شده است.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری-تحلیلی افتونیوز محفوظ است. استفاده از مطالب افتونیوز تنها با ذکر منبع مجاز است