با حضور فرماندار بویراحمد، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، سرپرست جهاد کشاورزی استان و برخی از مسئولان شرکت آب منطقه ای نشست مشترکی با برخی از متعمدین و اهالی روستای مهریان به منظور رفع معارضات پروژه انتقال آب تنگ کبوتری به مهریان انجام شد. سیدعلی لدنی نژاد مدیرعامل شرکت آبفای کهگیلویه و بویراحمد در […]

با حضور فرماندار بویراحمد، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، سرپرست جهاد کشاورزی استان و برخی از مسئولان شرکت آب منطقه ای نشست مشترکی با برخی از متعمدین و اهالی روستای مهریان به منظور رفع معارضات پروژه انتقال آب تنگ کبوتری به مهریان انجام شد.

سیدعلی لدنی نژاد مدیرعامل شرکت آبفای کهگیلویه و بویراحمد در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه پروژه انتقال آب تنگه کبوتری بر اساس مطالعات فنی و کارشناسی شرکت آب منطقه ای و آب و.فاضلاب صورت گرفته است، اظهار کرد: تنش آبی موجود در شهر یاسوج و روستاهای اقماری آن از یک سو و نیاز مبرم منطقه مهریان به آب شرب باعث شد که این طرح به عنوان یکی از سه طرح پیشنهادی آبفای در سفر رئیس جمهور به استان مورد تصویب قرار گرید.

وی با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور 5 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شد، عنوان کرد: معارضات محلی بوجود آمده باعث شده به رغم اینکه این پروژه بیش از یک سال به پیمانکار واگذار شده است ولی همچنان راکد بماند.

مدیرعامل شرکت آبفای کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه از 1200 لیتر با ثانیه دبی آب تنگه کبوتری تنها 100 لیتر بر ثانیه برای مصرف شرب آن هم برای اهالی مهریان انتقال داده می شود، بیان کرد: پس از آنکه مطالعات حفر چاه به نتیجه نرسید بهترین و کارشناسی‌ترین محل برای انتقال آب به مهریان تنگه کبوتری بود.

لدنی‌نژاد با اشاره به سرانه جمعیت مهریان و مهاجرپذیری این منطقه اظهار کرد: تامین آب ساکنان مهریان از وظائف شرکت آب و فاضلاب است و جا دارد که اهالی فهیم این منطقه با دوراندیشی همکاری لازم را در اجرا و تکمیل این پروژه داشته باشند.

وی برداشت آب از تنگه کبوتری را کوتاه مدت دانست و گفت: با تکمیل و بهره‌برداری از سد تنگ سرخ آب شرب اهالی مهریان همانند سایر مناطق شهرستان های بویراحمد و دنا از طریق این سد تامین خواهد شد و در حال حاضر راهی جز برداشت آب از تنگه کبوتری نداریم.

لدنی‌نژاد با اشاره به تنش آبی بوجود آمده در برخی از شهرهای استان از جمله یاسوج و روستاهای اقماری آن عنوان کرد: خروج از تنش آبی و تامین آب شرب شهروندان نیازمند همکاری همه مردم است.

ضرورت انکارناپذیر اجرای پروژه انتقال آب تنگه کبوتری به مهریان/عواقب کم آبی متوجه اهالی مهریان خواهد بود

شاهرخ کناری در نشست رفع معارضات محلی پروژه انتقال آب تنگه کبوتری با اشاره به اهمیت اجرای این پروژه اظهار کرد: مهاجرپذیری منطقه مهریان و وجود پدیده حاشیه نشینی در آن ایجاب می‌کند که زیرساخت لازم در این منطقه هرچه بیشتر توسعه یابد.

فرماندار شهرستان بویراحمد با بیان اینکه برداشت آب از دبی موجود آب تنگ کبوتری برای مصرف شرب آنچنان محسوس نیست، تصریح کرد: تنش آبی بوجود آمده در مهریان از یک سو و جمعیت 20 هزار نفری موجود در این منطقه احداث این پروژه را ضروری کرده است.

وی اعتبار تخصیص داده شده به اجرای این پروژه را فرصتی مناسب برای اهالی مهریان برای تامین آب شرب مورد نیازشان دانست و گفت: البته همه باید بدانند که این خط انتقال موقت است تنها در چهار سال مورد نیاز خواهد بود و پس از آن آب شرب مهریان از سد تنگ سرخ تامین خواهد شد.

فرماند بویراحمد با بیان اینکه برداشت آب از تنگ کبوتری محدود و مقطعی و تنها برای مصرف شرب اهالی مهریان خواهد بود، تاکید کرد: اگر تماهی اهالی و معتمدین و نمایندگان اهالی طی صورتجلسه‌ای موافقت کنند که در صورت تشدید تنش آبی هیچگونه اعتراضی نداشته باشند و عواقب کم آبی این منطقه را بر عهده بگیرند اجرای این پروژه نیز متوقف خواهد شد.

وی از معتمدین و کشاورزان مهریان خواست تا بدور از مسائل حاشیه ای و احساسی در نشست های تخصصی تر نسبت به اتخاذ تصمیم منطقی اقدام کنند.