در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی چه گذشت؟/ اختلاف دولتی‌ها و بخش خصوصی بر سر بنگاههای راکد/ پیشنهادهای عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی

بیست و هشتمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به میزبانی اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد.

به گزارش افتونیوز، این نشست به ریاست استاندار و با حضور اعضای شورای در سالن جلسات ساختمان مدرن اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد.

در ابتدای این نشست گزارشی از بنگاههای راکد، نیمه فعال و فعال ارائه شد که همین گزارش سرآغاز بحث و اختلاف نظر مدیران شد.
در این نشست عنوان شد که از مجموع بنگاه اقتصادی استان، ۱۳۰ واحد راکد بوده که هیچ گونه فعالیتی ندارند و ۱۹۰ واحد نیز بین ۱۰ تا ۴۰ درصد فعالیت دارند.

سهراب بنام مدیرکل شهرکهای صنعتی استان در خصوص این آمار گفت: بر اساس بررسی های شرکت شهرکهای صنعتی از تعداد ۲۷۴ بنگاه اقتصادی استان، ۱۰۴ واحد غیرفعال هستند و ۱۶۹ واحد نیز فعالیت دارند.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در واکنش به آمار مدیران دولتی گفت: از نظر بخش خصوص این آمارها غیرواقعی است و تعداد واحدهای راکد بیش از این آمار است.

جبار کیانی پور افزود: پیشنهاد می شود با حضور نمایندگانی از اتاق بازرگانی، صنعت و معدن و شرکت شهرکها کمیته ای برای عارض‌یابی واحدهای راکد انجام شود.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی یاسوج در این نشست گفت: هیچ کدام از این آمارها را قبول ندارم.

عادل امینی افزود: بحرانی که واحدهای صنعتی و اقتصادی استان با آن دست به گریبان هستند را باید به تدبیر حل کرد.

وی ادامه داد: در خصوص آمار بنگاها می توان با استعلام از امور مالیاتی استان در خصوص مالیات ارزش افزوده بنگاها و همچنین استعلام از سازمان تامین اجتماعی در خصوص تعداد بیمه شدگان و شاغلان در بنگاهها می‌توان به فعال بودن یا نبودن آنها پی برد.

یکی دیگر از اعضای هیئت رئیسه اتاق بازرگانی در این نشست گفت: وضعیت بنگاههای که تمایل به ادامه فعالیت ندارند مشخص و در خصوص آنها تصمیم گیری شود.

چنگیز هاشمی افزود: بسیاری از افراد راغب هستند که به این حوزه وارد شوند و فعالیت اقتصادی و صنعتی داشته باشند و باید فضا و فرصت برای آنها مهیا شود.

وی ادامه داد: بسیاری از جوانان تحصیلکرده با دانش جدید آمادگی ورود به این حوزه را دارند و دولت باید شرایط ورود نسل جوان را فراهم کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست گفت: کمیته ای متشکل از صنعت و معدن، شرکت شهرکهای صنعتی، اتاق بازرگانی و استانداری تشکیل شود و نسبت به استخراج آمار دقیق واحدهای غیرفعال اقدام کنند.

سیدموسی خادمی افزود: این واحدها باید براساس شاخص های بازرگانی ارزیابی شده و در صورت لزوم بازدید میدانی نیز انجام شود.

وی ادامه داد: از وضعیت بنگاههایی که مشکلات آنها سال گذشته در ستاد تسهیل مطرح و نسبت به رفع آنها اقدام شد گزارشی تهیه و در نشست بعدی ستاد تسهیل ارائه شود.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری-تحلیلی افتونیوز محفوظ است. استفاده از مطالب افتونیوز تنها با ذکر منبع مجاز است