گزارشی از تجمع پرشور هواداران دکتر روحانی در سالن 12 هزارنفری آزادی تهران روحانی: به خاطر حفظ آرامش همه مشکلات را نگفتم جهانگیری: گفتمان اصلاحات پیروز شده است سرانجام دکتر حسن روحانی که سخنران اصلی این مراسم بود، در جمع پرشور حامیان خود سخن گفت که گزیده آن به شرح زیر است: – خواست جوانان […]

گزارشی از تجمع پرشور هواداران دکتر روحانی در سالن 12 هزارنفری آزادی تهران

روحانی: به خاطر حفظ آرامش همه مشکلات را نگفتم

جهانگیری: گفتمان اصلاحات پیروز شده است

سرانجام دکتر حسن روحانی که سخنران اصلی این مراسم بود، در جمع پرشور حامیان خود سخن گفت که گزیده آن به شرح زیر است:

– خواست جوانان ما فقط این نیست که به آن‌ها احترام گذاشته شود، بلکه خواست‌شان این است که کشور به دست آن‌ها اداره شود.

– در شرایطی هستیم که باید به همه جهانیان اعلام کنیم برای ساختن آینده‌مان مصمم هستیم، نه برای فروختن آینده ایران.

– علی رغم میل یک اقلیت با هم راهمان را انتخاب کردیم و می‌خواهیم این راه را 4 سال دیگر ادامه دهیم.

– نه اینکه آنچه تاکنون انجام داده‌ایم و پیموده‌ایم به صددرصد مطلوبمان رسیده‌ایم و رضایت کامل داریم. می‌خواهیم بگوییم مسیر را درست انتخاب کرده‌ایم و باید این مسیر درست را با حرکتی بسیار پرشتاب‌تر و تحول و تغییری که شایسته ملت ایران است راه آینده را ادامه دهیم.

– در برابر قدرت‌های جهانی کاری کردیم که دشمن نتواند از فرصت‌های به‌دست آمده در گذشته استفاده کند و چهره خشونت و تفریط را به چهره اعتدال تبدیل کردیم.

– راه انتخاب ما در روز جمعه راه اخلاق و احترام به همه مردم است. احترام به حقوق شهروندی همه ایرانیان است. ما جدایی ملت را نمی‌پذیریم.

– ملت ایران را در برابر توطئه‌های برخی، به هوشیاری و ایستادگی دعوت می‌کنم.

– مشکلات بسیاری بود که به خاطر حفظ آرامش و امنیت جامعه بیان نکردم.

– وعده‌های خرداد ٩٢ را فراموش نکردم و یا به آن عمل کردم، یا نگذاشتند عمل کنم.

– در روزهایی که در حال گفت و گو با قدرت‌ها بودیم برخی از پشت خنجر زدند؛ اما ما صبوری کردیم.

– دورانی که فقط یک صدا و سیما بخواهد بر افکار مردم حاکم باشد، گذشته است.

– با زیر ساخت‌ها کاری خواهیم کرد که تک‌تک شما جوانان با گوشی خود، صدا و سیما باشید.

– کاسبان تحریم از رفع تحریم‌های هسته‌ای ناراحت هستند.

– روحانی تمام آبرو و زندگی‌اش را فدای شما خواهد کرد.

– من اینجا می‌خواهم یاد کنم از روح بلند‌هاشمی رفسنجانی. آقای‌ه اشمی رفسنجانی! ما می‌دانیم به تو چه ظلم بزرگی کردند! آقای‌هاشمی رفسنجانی، می‌دانیم که چه تهمت‌هایی نزدند. اما ملت ما جای تو را خالی می‌بینند. اما روحت آرام باشد؛ ما راه تو را ادامه می‌دهیم.

اوایل بعد از ظهر روز گذشته در حالی که هنوز تا شروع همایش حامیان روحانی در ورزشگاه آزادی چند ساعت باقی مانده بود، اما هواداران دولت تدبیر و امید پشت درب‌های سالن آزادی ازدحام شدیدی را تجربه می‌کردند.؛ ازدحامی که ترکیبی از رنگ‌های بنفش و سبز بود.حاضران در این مراسم با استفاده از شال‌ها و دستبندهای سبز و بنفش حمایت خود را از روحانی اعلام کردند. نکته جالب توجه حضور چشم‌گیر هنرمندان و ورزشکاران در این همایش بود.

الهام‌پاوه‌نژاد، داریوش کاردان، کامران تفتی، حسین زمان، رضا کیانیان، سحر دولتشاهی، لاله اسکندری، امیرحسین رستمی، سروش صحت، سامان مقدم، کیومرث پوراحمد، امیرحسین رستمی، باران کوثری، لیلی رشیدی، علی قربانزاده ، زهرا نعمتی، آرش میراسماعیلی، همسر منصور پورحیدری، خسرو حیدری، مهدی رحمتی، امید نورافکن، مجید حسینی، علی منصوریان، بهتاش فریبا، از جمله این افراد بودند. محسن آرمین و سعید شریعتی، فرید موسوی، مرتضی بانک، زهرا اشراقی، مصطفی تاجزاده، مهرعلیزاده و میرلوحی نیز از جمله فعالان سیاسی حاضر در آزادی بودند.

حاضران در سالن همچون دیگر همایش‌های روحانی خواستار رفع حصر شدند و با شعارهایی همچون «درود بر روحانیف سلام بر خاتمی»، «روحانی زنده باد، خاتمی پاینده باد» و«روحانی روحانی حمایتت می‌کنیم»،«سلام بر ‌هاشمی درود بر روحانی» خواسته‌های خود را مطرح می‌کردند.

رئیس‌جمهور راس ساعت ۱۸ در میان استقبال فراوان حامیانش وارد سالن ۱۲هزار نفری آزادی شد. این در حالی بود که اسحاق جهانگیری نیز او را همراهی می‌کرد. داریوش کاردان، مجری تلویزیون در ابتدای این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و گفت: امروز هیچ گزینه دیگری جز حضور در اینجا نداشتم. دوباره ایران دوباره ایرانی تا ۱۴۰۰.او ادامه داد: به همه می‌خواهم بگویم بیرون از اینجا با آرامش و مثل دکتر روحانی متین و معتدل صحبت‌مان را نه با فریاد بلکه با رای‌مان در هفته آینده خواهیم گفت. حسین زمان نیز دیگر هنرمندی بود که عنوان کرد: من هنرمندی هستم که ۱۵سال در حصر هنری هستم، امروز آمده‌ام به امپراطوری دروغ و تزویر نه بگویم و درود می‌فرستیم به سید جلیل القدرمان سیدمحمد خاتمی. زهرا نعمتی قهرمان پارالمپیک هم با حضور در ورزشگاه آزادی گفت: سلام به ایرانی که در آن زنان و مردان از فرصت برابر برخوردارند. من زهرا نعمتی به عنوان قهرمان پارالمپیک و اولین زن ایرانی که به مدال طلا دست پیدا کرده به شما می‌گویم من تصمیم گرفته‌ام برای رسیدن به هدفم همه وجودم را بگذارم. از مردم می‌خواهم اگر می‌خواهند مسیر توسعه ادامه پیدا کند روز جمعه در خانه نمانند، چون در غیر این صورت خودشان را سرزنش می‌کنند. امروز اگر می‌خواهیم شاهد تداوم توانمندی زنان سرزمین‌مان باشیم تنها راه آن رای دادن است..

پوراحمد: به تحریمی‌ها گوش نکنید

کیومرث پوراحمد نیز گفت: می‌خواهم به شما یادآوری کنم انتخابات شورای شهر را موقع رای دادن فراموش نکنید. من به لیست امید رای می‌دهم. شورای شهر پیشین افرادی را داشت که احمدی‌نژاد را شهردار کردند. همه ما که جمع شدیم می‌دانیم به روحانی رای می‌دهیم. سال ۸۴، ۱۸میلیون نفر رای ندادند و احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور شد. وظیفه ما این است که نزدیکان خود را متقاعد کنیم که رای بدهند و به حرف کسانی که خارج از کشور نشسته‌اند گوش ندهند. به کسانی که حرف از تحریم می‌زنند گوش ندهند. حاصل تحریم این است. باید اطرافیان را متقاعد کنیم در انتخابات شرکت کنند وگرنه به روزی می‌رسیم که حسرت احمدی‌نژاد را می‌خوریم.


داریوش کاردان مجری مراسم قبل از دعوت از علی منصوریان برای سخنرانی گفت: قرمز و آبی نداریم. الان وقت بنفش است. علی منصوریان گفت: امروز آبی و قرمز دور هم جمع شدند رنگ ارغوانی درست شده است. امیدوارم آبی و قرمز از آقای روحانی حمایت کنند.
شمس سرمربی تیم فوتسال نیز تاکید کرد: درود بر روح پر فتوح حضرت آیت‌الله‌ هاشمی و درود بر آن ممنوع‌التصویری که در قلب ما جای دارد. آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست هر کجا هست خدایا به سلامت دارش. درود بر کسی که امروز آرامش و امنیت را در کشور جاری کرده و همه ما ۲۹ اردیبهشت به دکتر حسن روحانی رای می‌دهیم. من به عنوان نوکر مردم ایران از کسانی که قصد رای دادن ندارند تقاضا می‌کنم با شعار ۱۱+۱ همه را به پای صندوق بیاوریم تا تکلیف چهار ساله بعدی را یک سره کنیم.

پیام هنرمندان به کیهان

لیلی رشیدی عنوان کرد: روزنامه کیهان به ما گفته بود در سیاست دخالت نکنید، چون بویی از سیاست نبرده‌ایم. اما ما دلمان برای ایران می‌تپد، برای همین همه را دعوت می‌کنیم به روحانی رای دهند. من مطمئنم جامعه ایران هنوز آنقدر از آرمان تهی نشده که با وعده پول رای بدهند. آقای روحانی منتظریم تا ممنوعیت‌هایی که هیچ پایه و اساسی ندارد برداشته شود. آقای روحانی! آقای ظریف هم باید چهار ساله بعد باشد.
سروش صحت؛ کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون نیز در این مراسم گفت: دوباره ایران و دوباره تکرار حماسه.
سحر دولتشاهی؛ بازیگر سینما هم با حضور در ورزشگاه آزادی تاکید کرد: من از اینجا ورزشگاهی که دختران بسیاری آرزو دارند فقط یک بار از حق حضور در آن برخوردار باشند با شما درباره آزادی صحبت می‌کنم. بر آزادی سلام می‌کنم. جناب رئیس‌جمهور سال‌های تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها و سیاست خانه‌نشینی زنان و نگاه‌های امنیتی بر زنان را فراموش نکرده‌ایم. لاله اسکندری هم گفت: زنده‌باد اصلاحات. سعی کنید رای‌های خفته را بیدار کنید.
«آسیه باکری» فرزند شهید باکری نیز تاکید کرد: من از طرف خودم، مادرم و همسر شهید همت حضور دارم. روزی مرد نجیب نقاش گفت امید بذر هویت ماست. در کنار هم از جوانه‌های امید محافظت کردیم. یک روز در این کشور جنگ شد؛ جوانان زیادی رفتند و دیگر برنگشتند، شهدا با هر عقیده و مذهبی برای این مردم صبور از جان خود گذشتند. بسیاری از خون شهدا سوءاستفاده کردند. من آرزو دارم کشورم که یادگار خون پدر و عموهایم است، آباد باشد. عزتش با پول و وعده یارانه پایمال نشود. شما در این چهار سال کارهای بزرگی کردید از یک سو با تحریم و از یک سو با کاسبان تحریم مبارزه کردید. پدرم در مجنون جا ماند، خوزستان جان من است و باید نفس بکشد.

جهانگیری: گفتمان اصلاحات پیروز شده است

اسحاق جهانگیری که به همراهی روحانی در سالن آزادی حضور پیدا کرده بود، در سخنانی تاکید کرد: به جمع شما جوانان آمده‌ایم که انرژی بگیریم و امیدوار شویم و تجدید حیات کنیم. آینده این کشور متعلق به شماست.او افزود: بزرگترین سرمایه ایران شما جوانان تحصیلکرده هستید. جوان و جوانی تهدید نیست، بلکه بزرگترین فرصت پیشرفت ایران است. باید جوانان را باور و به آنها اعتماد کنیم. فرزندان عزیز ایران، ما در این ۴سال تلاش زیادی کردیم تا بخشی از ویرانی‌ها را برطرف کنیم. جهانگیری یادآور شد: هم در بعد خارجی و هم در سیاست داخلی مسیر اصلی کشور دنبال شده است. ماشین اقتصاد کشور از دره خارج شده و در مسیر توسعه قرار گرفته است. ما برای پیشرفت ایران برنامه داریم و وعده نمی‌دهیم.
او تاکید کرد: پیام مناظره‌ها این بود که گفتمان اصلاحات پیروز شده است. نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری یادآور شد: ایرانی درست می‌کنیم که همه به زندگی در ایران افتخار کنند. در مناظره همه از آزادی و حرمت انسان و کرامت می‌گفتند انگار نه انگار این‌ها بودند که مطبوعات را فله‌ای می‌بستند و تفکیک جنسیتی را دنبال می‌کردند.
او در پاسخ به درخواست رفع حصر حاضران عنوان کرد: اصلاحات می‌خواست در کشور یکپارچگی و وحدت باشد. با شرایطی که فراهم شده و با استمرار دولت تدبیر و امید از این موانعی که مورد نظر شماست عبور خواهیم کرد. بدون تردید مشکلات دشوار ایران در چهار سال آینده با گفتمان و تفاهم و انسجام ملی برطرف خواهد شد. مطمئن باشید رهبر اصلاحات سیدمحمد خاتمی هم همواره در صحنه خواهد بود.