مراسم تجلیل حوزه هنری از هنرمندان استان برگزار شد/ تصاویر

همزمان با گرامی‌داشت هفته هنر انقلاب اسلامی آیین پاسداشت هنرمندان فقید استان مرحوم حمزه ولوی و سید امرالله حسینی و تجلیل از ۲۰ هنرمند نام آور کهگیلویه وبویراحمد با حضور سه هنرمند برجسته کشوری،زهرا سعیدی،محمود پاک نیت و حبیب دهقان نسب در سالن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون حضور مسئولان ارشاد برگزار شد

بودجه ۲۳۰ میلیونی حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد

در این آیین رئیس حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد گفت: آسیب اجتماعی با کار کلیشه‌ای در حوزه هنر و فرهنگ برطرف نمی‌شود.
محمد شریف اسلامی اظهار کرد: امیدواریم امسال سال خوبی برای دستگاه‌های فرهنگی باشد.
این مسؤول فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد افزود: باید از هنرمندانی تجلیل کنیم که بستری برای رشد و شکوفایی آن‌ها نبوده و به قول حسین پناهی چه بسیار سعدی و فردوسی‌هایی که در این استان آمدند و رفتند بی‌آنکه حتی یک بیت شعر سروده باشند.
رئیس حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: هنرمندان مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی استان ما هستند و امروز باید گفت که هنر انقلاب دوای درد جامعه است.
وی با اشاره به این که امروزه تهاجم فرهنگی رو به گسترش است افزود: باید با این آسیب‌ها مقابله کنیم و باید گلایه کرد که نقش هنرمندان از لحاظ اختصاص بودجه دیده نشده است.
اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه بودجه ما در سال ۹۵ رشد داشت و به ۲۳۰ میلیون تومان رسید افزود: با این بودجه‌ها می‌خواهیم به جنگ آسیب‌های اجتماعی برویم.

نمایش‌هایی که دیگر تماشاگر ندارند

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسترها و زیرساخت‌ها بسیار بهتر از گذشته است چرا که در سال‌های گذشته تئاترها را در سوله‌ها برگزار می‌کردیم افزود: آن روزها تئاترها در سوله برگزار می‌شد اما تماشاگر بسیار زیاد بود ولی امروز سالن‌های زیادی ایجاد شده که تقریبا خالی از تماشاگر است.
اسلامی بیان داشت: هر روزه آسیب ها در انواع جدید متولد می شوند و با کارهای کلیشه ای نمی توان با آسیب ها مقابله کرد.
وی افزود: باید گلایه کرد که نقش فرهنگ و هنرمندان آنطور که باید دیده نشده و عدم تخصیص بودجه آسیبهای اجتماعی به دستگاههای فرهنگی شاهدی بر این ادعاست.

شکاف میان هنرمندان و جامعه باید برطرف شود

اسلامی تصریح کرد: هنرمندان پزشکان جامعه هستند و برای مبارزه با مشکلات و آسیب ها و ارتقای فرهنگی باید از این ظرفیت ها استفاده شود.
رئیس حوزه هنری استان عنوان داشت: هنر و هنرمندان با جامعه فاصله گرفته اند و شکافی بین مردم و هنرمندان ایجاد شده است.
وی افزود: باید تلاش شود با کارهای هنری و فعالیت های مناسب در این حوزه این شکاف برطرف شود.
در این آیین شریف اسلامی رئیس حوزه هنری استان هنگامی که بودجه سال گذشته حوزه هنری استان را ۲۳۰ میلیون تومان اعلام کرد با واکنش محمود پاک‌نیت همراه بود که با ۲۳۰ میلیون تومان در عرصه فرهنگ و هنر چه کاری می‌توان انجام داد.

هنرمندان تئاتر استحقاق حمایت بیشتر از سوی مسوولان را دارند

هنرمند برجسته سینما و تئاتر در این آیین گفت: هنرمندان تئاتر کهگیلویه و بویراحمد استحقاق حمایت بیشتر از سوی مسوولان را دارند.
محمود پاک‌نیت اظهار کرد: حدود ۲۰ سال پیش از آخرین سفر من به این استان می‌گذرد.در آن دوره هنرمندان بسیار خوب و برجسته‌ای در تئاتر داشتید که با کمترین امکانات بهترین آثار هنری را تولید می‌کردند.
پاک‌نیت ادامه داد: علاقه‌مندان زیادی در عرصه هنر به خصوص در تئاتر این استان در آن سال‌ها داشتید که امیدواریم امروز نیز در حوزه هنر و به خصوص تئاتر همان شور و شوق وجود داشته باشد.
این هنرمند برجسته سینما و تئاتر اظهار کرد: با داشتن چنین جوانان تحصیلکرده‌ای باید مسوولان استان شما از آن‌ها حمایت کنند تا بتوانند برای این استان موفقیت و سربلندی در حوزه هنر در استان ملی کسب کنند.
برخی سریال ها محتوای خاصی برای مردم ندارند
بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون علت کم کاری خود را نبودن کار خوب دانست و گفت: سریال ها اکثرا برای وقت گذرانی است و محتوای خاصی برای مردم ندارند.
محمود پاک نیت افزود: یکی از دلایلی که باعث می شود مردم رو به شبکه های ماهواره ای و چرخاندن پیچ تلویزیون به سمت آنها شوند نبود کار خوب است.
پاک نیت اظهار داشت: این مسئله برای جامعه ما و فرهنگ ما خطرناک است، چراکه مردم کشور ما فرهنگ خاص به خود را دارند و مردم کشورهای اروپایی و غربی فرهنگ خاص خود را.
وی تاکید کرد: سرمایه گذاری بر روی فرهنگ سازی در جامعه و ملاک و اولویت قرار دادن فرهنگ داخلی لازمه کار است و این مسئله از هر چیزی مهمتر است.
پاک نیت افزود: توجه مسئولین به حوزه جوانان در راستای مرتفع کردن نیازهای فرهنگی، سرگرمی و … لازم است.
بازیگر سینما، تئاتر و تلوزیون گفت: یکی از دلایلی که جوانان رو به مسائلی مانند اعتیاد می آورند کمبود کسانی است که با کارهای فرهنگی به فرهنگ سازی می پردازند و فرهنگ سازی در جامعه ما ضعیف است.
پاک نیک تصریح کرد: وقتی یک هنرمند در مذیقه مادی نباشد کار خوب انجام می دهد ولی وقتی مجبور به تامین مسائل مادی از جای دیگر باشد و در وقت اضافی به کار فرهنگی و هنری بپردازد کار خوبی حاصل نمی شود.
وی همچنین گفت: در راستای ترویج فرهنگ انقلاب کارهای زیادی ساخته شده است و صداو سیما، تئاتر و سینما تا حدی که در توان آنها بوده به گسترش و ترویج فرهنگ هنری و انقلابی پرداخته اند.
پاک نیت بیان داشت: متاسفانه صدا و سیما به لحاظ بودجه ای شرایط مناسبی ندارد و ساخت کارهایی که بودجه زیادی طلب می کند در توان آن نیست.

زنان منتقل کننده فرهنگ هستند

زهرا سعیدی هنرمند شیرازی سال‌ها قبل دبیر دبیرستان زینبیه شهر یاسوج بوده که در سریال به رنگ صدف ایفای نقش می‌کرد و در این مراسم به شدت از سوی هنرمندان و حضار در سالن مورد تشویق قرار گرفت.
سعیدی گفت: اگر زنها به دانش، فرهنگ و معرفت مجهز شوند هر چیزی که یاد گرفته اند را به خوبی منتقل می کنند.
وی تاکید کرد: برای همین است که زنها باید تحصیلات عالی داشته باشند و حتما مهارت خود را افزایش بدهند.
سعیدی تصریح کرد: در نهایت زنان به عنوان منتقل کننده فرهنگ هستند.
بازیگر سینما، تئاتر و تلوزیون اظهار داشت: زنان وظایف بزرگی در جامعه بر عهده دارند.
وی افزود: برای اینکه این وظایف را به انجام برسانند باید اول خود به معرفت و دانش مجهز شود.

رونمایی از یک کتاب و یک پوستر

در این مراسم از کتاب ” مصرف هنری و تجربه زیبا شناختی ” تالیف فرود عباسی و خلیلی با حضور محمود پاک نیت و زهرا سعیدی و حبیب دهقان نسب رونمایی شد.
همچنین در این مراسم از پوستر مرحوم آیت الله ملک حسینی با عنوان سرو سایه فکن نیز رونمایی شد.

تجلیل از هنرمندان و پاسداشت هنرمندان فقید استان

تعداد ۲۰ هنرمند نام‌آور کهگیلویه و بویراحمد مورد تجلیل قرار گرفتند و از خدمات دو هنرمند فقید هم استانی مرحوم حمزه ولوی و مرحوم سید امرالله حسینی تقدیر به عمل آمد.
این هنرمندان احسان گنجی در کاریکاتور، آریا معصومی برگزیده جشنواره شعر انقلاب، اسحاق آقایی حضور در جشنواره بین‌المللی عکس پینگ‌یائو چین، رضا شریعتی جشنواره شعر سقلاطون، رسول سنایی برگزیده شعر عاشورایی، داوود ایزدپناه نفر اول مسابقه عکس رضوی بودند.
همچنین در این آیین رسول شریفی مقام سوم جشنواره ملی سیاه سرخ به رنگ عشق، میترا رفیعی برگزیده کتاب سال، مسعود پرهیزگاری برگزیده جشنواره عمار، حسن فتاحیان نفر اول عکس قاب شیدایی، کلثوم آفتاب برگزیده جشنواره ملی سرخ به رنگ عشق، صادق شیخ ممو رتبه برتر جشنواره ملی هنرهای تجسمی تجلیل شدند.
در این جشنواره سینا نوشادی استعداد جوان هنری در سال ۹۵، بابک مهرابی راهیابی به جشنواره ملی تئاتر بچه‌های مسجد، جواد هادی‌اصل راهیابی جشنواره ملی فیلم ۱۰۰ و مهرناز رحیمی راهیابی به مسابقه عکس ایران شناسی، علی محمدی راهیابی به جشنواره خلیج فارس، احمد وجدان‌نژاد راهیابی به جشنواره هنر مقاوت، سحر دانشور راهیابی به جشنواره داستان انقلاب، اسماعیل رحمانی ثبت ملی ساز نیز مورد تجلیل قرار گرفتند.

در این آیین از خدمات مرحوم حمزه ولوی شاعر هم استانی و مرحوم سید امرالله حسینی پدر خوشنویسی استان تجلیل شد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری-تحلیلی افتونیوز محفوظ است. استفاده از مطالب افتونیوز تنها با ذکر منبع مجاز است